Referendum o nadzoru nad orožjem

Švicarskim rezervistom čast in dolžnost velevata, da morajo imeti puške doma na dosegu roke. toda nasprotniki takšne tradicije pravijo, da se je s širjenjem strelnega orožja povečalo število samomorov in umorov.

Objavljeno
26. februar 2009 17.58
S. I.
S. I.
Švicarskim rezervistom čast in dolžnost velevata, da morajo imeti puške doma na dosegu roke, na podstrešju, v omari ali pod posteljo. Toda nasprotniki takšne tradicije pravijo, da se je s širjenjem strelnega orožja povečalo število samomorov in umorov v tej alpski državi, zato zahtevajo strožji nadzor nad njim. Doslej so zbrali 120.000 podpisov za razpis vsedržavnega referenduma, na katerem bi državljani odločali, ali naj vojaško orožje ostane doma ali naj se preseli v orožarne.

»Skoraj vsak dan si nekdo v Švici vzame življenje s strelnim orožjem,« pravi Josef Lang iz stranke zelenih, ki si skupaj s socialdemokrati in organizacijami za človekove pravice prizadeva za ostrejši nadzor nad orožjem, poroča ameriška tiskovna agencija Associated Press. Švicarji so bili pretreseni, ko je Gerold Stadler leta 2006 z vojaško pištolo ubil svojo nosečo ženo, nekdanjo smučarsko zvezdnico Corinne Rey-Bellet, in njenega brata ter hudo ranil taščo. Pozneje je sodil še sebi.

Volivci naj bi na referendumu odločali tudi o tem, ali naj pristojni uvedejo državni register orožja, državljanom pa prepovejo nakup posebno nevarnega orožja, denimo, poteznih šibrovk ali avtomatskih pušk, za osebno uporabo. Ti predlogi gredo precej dlje od zakona iz leta 2007, ki določa, da mora biti vojaško strelivo shranjeno v vojašnicah. A že ta zakon je bil prvi korak k odpravljanju tradicije hrambe orožja doma.

Toda levičarji pravijo, da tudi novi zakoni ne bodo dovolj, saj da bo nevarnost uporabe vojaškega orožja še vedno prevelika. Socialdemokratka Anita Fetz je po pisanju AP prepričana, da bo register državljanom zagotovil večjo varnost in da bo upravičil visoke stroške, na katere opozarjajo nasprotniki strožje zakonodaje. »Vsi avtomobili in vse krave v Švici so registrirani. Jasno je, da to stane,« pravi Fetzova.

Služenje vojaškega roka v Švici je obvezno za moške, rezervisti pa puške in pištole med posameznimi urjenji odnašajo domov. V lanski javnomnenjski raziskavi je skoraj tretjina anketiranih povedala, da ima doma vsaj en kos vojaškega orožja. Koliko natančno, ne ve nihče. Po podatkih obrambnega ministrstva ima 7,5 milijona Švicarjev približno 2,2 milijona kosov orožja, medtem ko neodvisni viri omenjajo dvakrat višjo številko.

Samomorov je v Švici približno toliko kakor v drugih evropskih državah. Toda samomorov s strelnim orožjem je neprimerno več kakor marsikje drugod na Stari celini. Po statističnih podatkih si vsako leto z vojaškimi pištolami ali puškami vzame življenje 170 Švicarjev. Obrambno ministrstvo nima uradnih podatkov o tem, koliko umorov se zgodi z takšnim orožjem.