Slovenci ali Hrvati - naši otroci seksajo prehitro

Obiskovalci spletnega portala Sexation.info so sodelovali v spletni anketi, kjer so odgovarjali na vprašanje, kdaj so izgubili nedolžnost in tako zakorakali v svet spolnosti.

Objavljeno
30. avgust 2008 22.10
Tadej Pačnik
Tadej Pačnik

Ljubljana - Obiskovalci spletnega portala Sexation.info so sodelovali v spletni anketi, kjer so odgovarjali na vprašanje, kdaj so izgubili nedolžnost in tako zakorakali v svet spolnosti. Skupno je v anketi sodelovalo skoraj 7000 ljudi, 3000 žensk in 3900 moških.

 

Grobi podatki kažejo zanimivo sliko, ki zna presenetiti predvsem starejšo generacijo bralcev. Pred 18 letom starosti je imelo spolne odnose 46,6 odsototkov Slovencev, ki so sodelovali v anketi. Bolj šokanten je podatek, da je imelo spolne odnose pred 16 letom 20 odsototkov Slovencev in Slovenk, 5,4 odstotka naj bi svojo nedolžnost izgubilo pred 14 letom starosti. Na Hrvaškem so rezultati ankete podobni, vendar obstaja določena razlika. Pred 18 letom starosti je spolni odnos izkusilo 36,5 odstotkov Hrvatov, pred 16 letom 14,8 odstotkov in pred 14 letom 4,7 odstotka. Razlike so majhne, ampak dovolj zgovorne. Ne bi radi ugibali, kaj povzroča to razliko, vendar je očitno, da Hrvaški otroci čakajo s spolnimi odnosi do poznejše starosti. Obe državi se v osnovi smatrata za katoliški, odnos do spolnosti v nobeni ne dosega stanja, ki bi ga lahko opisali kot „sproščenega". Če vedno iščemo točke primerjave s Hrvaško, nam rezultati ankete ponudijo novo. Naši mladoletniki se prej spuščajo v spolne odnose. Ali je to vzrok za samohvalo ali zaskrbljenost, naj se odloči vsak sam.

 

Razlike med moškimi in ženskami so minimalne, ustrezajo biološkim zakonitostim človeškega telesa. Ženske, bolje rečeno deklice, se razvijejo prej kot fantje. Če upoštevamo še dejstvo, da redko katera ženska mara mlajše moške, kaj šele fante, je razlika pričakovana. Pred 16 letom starosti je spolni odnos doživelo 23,4 odstotkov deklet in 15,6 odstotkov fantov. Ker številk včasih ne znamo povezati z realnostjo, povejmo drugače. Nekako do drugega letnika srednje šole izgubi nedolžnost petina deklet, 12 odstotkov še v osnovni šoli (na Hrvaškem 8,4 odstotka). Težko to dejstvo vidimo kot nacionalni ponos.

 

Številke v obeh državah so previsoke. Prehiter vstop v svet spolnosti ima mnogo negativnih posledic, da ne omenjamo nezakonitosti, če je eden izmed sodelujočih polnoleten. Žal nimamo podatkov, koliko so bili stari partnerji, s katerimi so sodelujoči prvič imeli spolni odnos. Če pomislimo le na dejstvo, da je vsaka sedma ženska v tej državi že bila posiljena, nas lahko stisne v želodcu. Mogoče bom preoster, ampak seks z deklico mlajšo od 16 let je skoraj vedno neke vrste posilstvo. Redko katero telo, kaj šele duh, je v takšni mladosti pripravljeno sprejeti vse aspekte spolnosti. Rešitve problema lahko vidimo v dveh smereh. Ena je spolna vzgoja v osnovnih šolah, širjenje informacij o spolnosti, poučevanje, zgled. Druga rešitev je represija, prepoved, skrivanje informacij. Vsaka družba se sama odloči za svojo. Vendar ostaja dejstvo, da spolnosti otrok ne moremo preprečiti tako, da jo zanikamo, represija pa se je do sedaj vedno izkazala za slabšo od dveh poti.

 

Za konec postrezimo še s podatkom, ki je bolj razveseljiv. Ljudi, ki še niso uživali v spolnosti in so starejši od 21 let, je med sodelujočimi Slovenci in Slovenkami le 5 odstotkov, Med Hrvati in Hrvaticami pa 6,7 odstotkov. Tistih, ki so nedolžnost izgubili šele po 21 letu je na Hrvaškem 13,3 odstotkov, v Sloveniji 9,2 odstotka. Majhen odstotek „devičnikov" bi vsekakor razveselil našega pokojnega dr. Ruglja, čeprav razlika med moškimi in ženskami malce potrjuje njegove skrajne teorije. Moških devičnikov je namreč skoraj enkrat več kot nedolžnih žensk.