Deset nasvetov za cenejše počitnice

Da se izognete dodatnim potovalnim stroškom, je treba dopust dobro načrtovati.

Objavljeno
02. november 2011 08.15
Posodobljeno
02. november 2011 08.35
Reuters, Trip
Reuters, Trip

Predstavniki spletnega ponudnika potovanj Cheapflights  so sestavili seznam desetih najpomembnejših napak, ki jih popotniki naredijo, ko poskušajo potovati za čim manj denarja.

 

1. Dragi pretežki kovčki

Letalski potniki plačujejo čedalje več za prevoz prtljage. Zaradi izjemno visokih stroškov za pretežke kovčke pa so jih začeli prazniti kar sredi letališč, da bi se jim tako izognili. Poleg tega morate za vse kose, ki jih ne morete prenašati sami, plačati še nosače. Vnaprej zato načrtujte, katera oblačila boste potrebovali, in v kovček spravite le tista, ki jih lahko uporabite ob različnih priložnostih – denimo črno obleko ali kavbojke. Tako boste prihranili ne le prostor, temveč tudi denar.



2. »Nasveti« s tečajnih list

Preverite vrednost valute v državi, v katero potujete, še preden se odločite za (predrag) nakup. V Kanadi, Avstraliji in povsod v Zahodni Evropi so valute močne, zato lahko namesto Pariza raje izberite Budimpešto, London zamenjajte s Prago, namesto v Vancouver pa pojdite v Hanoj. Nadomestiti Kanado z Vietnamom se sicer zares zdi velika sprememba, vendar je vredno preveriti, kaj vse ponuja vietnamski dong in koliko lahko z njim prihranite. Poleg tega skrbno izberite menjalnico. Denarja nikar ne menjajte že kar na letališču.



3. Vremenske tegobe

Številni pred dopustom ne preverijo vremenskih razmer, zato morajo na počitnicah kupovati predrage majice, natikače ali dežnike. Majica z napisom »Rad imam London« ali dežnik s sliko miške Miki sta sicer tudi spominka, vendar lahko zaradi podobnih nepotrebnih nakupov občutno spraznite denarnico, še preden zapustite hotelsko vežo.



4. Pustite telefon doma

Gostovanje v tujih omrežjih, zaračunavanje prenosa podatkov, tretji ponudniki... Dodatne stroške vam lahko zaračunajo na toliko načinov, da se vam bo ob računu za telefon zameglilo pred očmi. Pred odhodom raje pokličite svojega ponudnika telefonskih storitev in se prepričajte, koliko zaračunava za pogovore v tujini. Previsokemu računu se lahko izognete tudi, če se začasno odločite za paket z ugodnejšimi cenami za pogovore v tujini, uporabljajte brezžični internet, kupite kartico SIM ali pa – kar je sploh najugodneje – pustite telefon doma!



5. Tehnološke igračke

Zasvojenci s tehnologijo bi morali sestaviti seznam vseh stvari, ki jih bodo potrebovali na potovanju. Brezplačni brezžični internet na letališču je neuporaben, če ste doma pozabili adapter za računalnik. Na list papirja si napišite vse potrebne naprave in ustrezne dodatke, da ne boste pozabili polnilnikov, baterij, slušalk in drugih pripomočkov. Lahko se vam namreč zgodi, da boste nazadnje porabili veliko denarja za pripomočke po cenah, ki veljajo na letališčih.



6. Ne sledite množicam

Nekaj denarja lahko prihranite tudi tako, da se odpravite v manj obiskane kraje ali se odločite za počitnice zunaj glavne sezone. Na smučanje v Britanski Kolumbiji pojdite denimo spomladi. S tem se izognete tudi januarski gneči na smučiščih. Ali pa vzemite otroke iz šole že na začetku leta in si privoščite podaljšan konec tedna v Disneyjevem zabaviščnem parku; takrat je tam precej manj gneče, na bližnjih plažah pa je sonce prav tako toplo kakor v poletnih mesecih.



7. Napitnine so različne

Pozanimajte se, kolikšne so običajne napitnine v državi, v katero potujete. V Mehiki pričakujejo, da boste plačali od 10 do 15 odstotkov več od končnega zneska v restavracijah, na Fidžiju pa nimajo te navade in tudi v britanskih pubih skoraj nihče ne pusti več. Preberite kakšen vodnik za plačevanje napitnin po vsem svetu in preverite, kolikšne pričakujejo v posameznih državah za pijačo v baru ali safari v divjini.



8. Zavarujte se

Zaradi nepričakovanih dogodkov – od odpovedanega letalskega poleta do orkana ali srčnega napada – lahko med potovanjem hitro nehate uživati in ste nazadnje prisiljeni plačati zelo visok račun. Z dobrim zavarovanjem se zaščitite pred nepričakovanimi hotelskimi ali prevoznimi stroški ter stroški zdravljenja v bolnišnici.



9. Vlak namesto taksija

Popotniki so po dolgem letalskem poletu pogosto prisiljeni plačati veliko denarja za prevoz. Če bi radi tudi tu kaj prihranili, se izognite taksijem ali najemu osebnih vozil in izberite javni prevoz. Vnaprej se pozanimajte, koliko stanejo vlak, trolejbus, trajekt in druga cenejša prevozna sredstva. V Chicagu, denimo, morajo potniki za prevoz s taksijem do mestnega središča plačati od 35 do 40 dolarjev. Hitri prevoz z vlakom v Chicagu pa vas bo stal le 2,25 dolarja.



10. Ugodnosti

Čeprav se je težko odločiti samo za enega ponudnika turističnih storitev, lahko z zvestobo enemu letalskemu ponudniku, kreditni kartici ali hotelski verigi včasih prihranite veliko denarja. Poskusite potovati samo z nekaterimi letalskimi družbami – tistimi, ki najpogosteje pristajajo na najbližjem letališču – in se prijavite v njihov program pogostih potnikov, da boste lahko izkoristili občasne brezplačne polete, točke za stalne goste in druge popuste. Premislite tudi o tem, da bi uporabljali zgolj kreditne kartice tistih bank, ki sodelujejo z največjimi letalskimi in hotelskimi ponudniki.