Če vas pot zanese v prestolnico Manilo, nikar ne zamudite poskusiti znamenite cibetovke, najboljše kave na svetu.
Na Filipinih boste namreč za skodelico tega slastnega napitka plačali samo 295 pesov (okoli sedem dolarjev), kar je le dvakrat več kot za navadno kavo. V ZDA, denimo, vas bo skodelica cibetovke stala 25 dolarjev, kilogram zrnja pa kar 784 dolarjev.
Filipinski kmetje so desetletja lovili in pobijali cibetovke, ki se hranijo z dragocenimi kavnimi zrni. Pred leti pa so spoznali, da so iztrebki teh živali prava dragocenost. Zdaj ti požrešni nočni roparji med kmeti uživajo velik ugled.
»Še v sanjah si nismo predstavljali, da bi lahko nekoč z njihovim drekom služili denar,« pravi 44-letni Rustico Montenegro, ko po tleh pobira iztrebke cibetovk, ki so še najbolj podobne našim kunam.
Tudi Montenegro se je pred nekaj leti z obiranja zrelih kavnih zrn preusmeril na pobiranje neprebavljenih semen iz iztrebkov. Te živalce uživajo samo najboljša, zrela kavna zrna. Zunanjo lupino in meso zrnja prebavijo, seme, to je kavna zrna, pa izločijo. Zaradi encimov in kislin v prebavnem traktu živali kavna zrna izgubijo grenkobo, pridobijo pa zanimiv priokus.
»Kava je zelo aromatična in ima rahel sadni priokus,« pravi vodja kuhinje Jude Mancuya, ljubitelj cibetovke, medtem ko v enem od lokalov v Manili srka ta slastni napitek, ki na koncu jezika pusti še značilen karamelni okus. Macuya je za skodelico te kave plačal 295 pesov (okoli sedem dolarjev). To je dvakrat več, kot v Manili stane navadna kava, hkrati pa poceni, glede na to, koliko stane cibetovka drugod po svetu. V ZDA, recimo, lokal Heirloom Coffee v Massachusettsu zaračunava po 49 dolarjev za dve skodelici, pri čemer lahko stranke izbirajo med kavo cibetovko s Filipinov, iz Indonezije ali Vietnama. V New Yorku v eni od prodajaln kave ta eksotična zrna prodajajo po ceni 784 dolarjev za kilogram.
Za Rustica Montenegra in druge kmete v Lipi, ki je od Manile oddaljena dve uri vožnje z avtomobilom in velja za središče filipinske kavne industrije, se je zaradi kave cibetovke življenje korenito spremenilo. Z ženo na vrhuncu sezone, ki traja od marca do maja, vsak dan nabereta okoli osem kilogramov zrn, ki jih nato opereta v naravnem izviru in posušita na soncu.
Za kilogram zrn dobita 1200 pesov, kar je petkrat več od cene navadne kave. Tako na dan zlahka zaslužita po 9600 pesov (230 dolarjev). V državi, kjer četrtina ljudi živi z enim dolarjev na dan, je to pravo bogastvo.
Pandorina skrinjica
Cibetovke se v času, ko nimajo na voljo zrelih kavnih zrn, prehranjujejo z divjimi sadeži, pa tudi z gojenimi papajami in bananami. Takrat se prihodki Montenegrovih zmanjšajo na okoli 500 pesov na teden, ki jih zaslužijo s prodajo zelenjave in sadja.
Montenegro svoja kavna zrna prodaja zakoncema Reyes, lastnikoma družbe Bote Central, ki je začela cibetovko tržiti leta 2004, danes pa je največja filipinska izvoznica te posebne kave.
Vie Reyes je povedala, da njena družba na leto izvozi okoli tri tone cibetovke, največji uvozniki pa so ZDA, Južna Koreja in Tajvan. Montenegro in družina Reyes so povezani v zadrugi, ki si prizadeva za naravno pridelovanje te kave in zaščito cibetovk. Vse bolj se namreč uveljavlja tudi gojenje in pitanje teh živali v posebnih kletkah. S tem hočejo še povečali »pridelavo« tovrstne kave.
»To me žalosti. Zdi se mi, kot da smo odprli pandorino skrinjico. Vse kaže, da je za mnoge pomemben zgolj denar,« pravi Vie Reyes. Po njeni oceni trenutno že okoli 80 odstotkov kave cibetovke na Filipinih »pridelajo« živali v kletkah. Z enakim problemom se že nekaj časa srečujejo tudi v Indoneziji.