Ena od večno priljubljenih otroških zgodb je gotovo tista, v kateri je mojster Pepe naredil leseno lutko z dolgim nosom, po številnih neverjetnih dogodivščinah pa je postala resnični fant. Italijanski pisatelj Carlo Collodi (1826–1890) ga je poimenoval Pinocchio, pri nas pa je najbolj znan kot Ostržek. Ime Pinocchio je v italijanščini izpeljano iz besede pinolo, kar pomeni pinjola, lahko tudi storž tega borovca. Zato ga je naš prvi prevajalec Joža Lovrenčič imenoval Storžek. Kasnejši prevajalci so ga poimenovali Lesenjač Cefizelj in Trdoglavček. Posrečeno ime Ostržek mu je nadel šele Albert Širok v prevodu, ki je izšel leta 1951 pri založbi Mladinska knjiga.
Edina knjiga, a velika uspešnica
Pisatelj s pravim priimkom Lorenzini si je nadel umetniško ime po rojstnem kraju svoje matere – Collodi. Carlo je bil znan šaljivec, ki je svoje zgodbe objavljal tudi v takratnih časopisih. Od skromnih honorarjev seveda ni mogel prav dobro živeti. Nekoč pa se je domislil zgodbe o leseni lutki, ki je oživela. Leta 1881 je začela v nadaljevanjih izhajati v otroškem časopisu Otroški dnevnik.
Na presenečenje mnogih so bili malčki neznansko navdušeni nad Ostržkovimi dogodivščinami. Zgodbe so izhajale kar dve leti, potem pa se je Collodi odločil, da izda še knjigo Ostržkove pustolovščine. Bila je edina, ki jo je napisal, in takoj je postala velika uspešnica. Še danes je eno izmed najbolj branih mladinskih del na svetu!
Njegova zgodba je v številnih prevodih obredla ves svet. Po njej so posneli več risank, oživili so jo v lutkovnih predstavah, v baletu, gledališču in pred leti tudi v igranem filmu, ki pa ni bil posebno uspešen.
Ostržkov lik veliko bolje tržijo številni italijanski trgovci. Spominke in bolj ali manj uporabne predmete z njegovo podobo je mogoče občudovati na marsikateri stojnici v Toskani pa tudi drugod. Še posebno pestra je ponudba v mestecu Collodi, ki leži nedaleč stran od avtoceste, nekje na pol poti med Firencami in Piso. V tem malem mestu je mladost preživel avtor Ostržka.
Oživljeni knjižni junaki
Učenci italijanskih šol so za svojega knjižnega junaka zbrali dovolj denarja, da so mu leta 1955 v mestu Collodi postavili spomenik. Leta 1988 so tam prvič praznovali Ostržkov rojstni dan in od tedaj vsako tretjo soboto v maju v Ostržkovem parku pripravijo veliko otroško zabavo.
Vse dni v letu pa je mogoče obiskati pravo Ostržkovo deželo. To je manjši tematski zabaviščni park, v katerem je ob poteh vse polno likov, ki so ga spremljali na njegovi dolgi poti.
Z lovorjem obdane senčne poti so zasnovane kot velik labirint. V njem obiskovalci – kot v pravi zgodbi – naletijo na najbolj znane like: prebrisano Zvitorepko in Brljava, dobro vilo, murna, polža, kita... In seveda na Ostržka z različno dolgim nosom.
V parku skrbi za zabavo še nekaj staromodnih vrtiljakov z živalskimi liki ter več manjših gledališč, v katerih različno predstavljajo priljubljeno zgodbo s poučnim sporočilom: Laž ima kratke noge! Priljubljeni lik se v vseh mogočih oblikah pojavlja še v manjšem muzeju.
Nad Ostržkovim parkom se navdušujejo predvsem najmlajši in seveda vsi ljubitelji lesenega junaka. Collodi pa se ponaša še z eno znamenitostjo. To je Garzonijeva graščina s privlačnim renesančnim parkom.
V razkošni vili se je še kot otrok večkrat zadrževal tudi Carlo Lorenzini. Spremljal je babico, ki je delala v graščini kot gospodinja. V Garzonijevem parku si lahko ogledate še hišo metuljev, v kateri se spreletava na tisoče živopisanih primerkov.