Denar za projekt je zagotovljen, na Maldivih tudi niso proti, ni pa še čisto jasno, kako bodo rešili drug vozel, namreč zakonsko obvezo, da zaposlijo vsaj polovico domačinov; čokoladne polti in vranje črnih las, kajpak. Družba Olialia je s svojimi glamuroznimi manekenkami s platinastimi lasmi, ki prodajajo vse, od čipsa do pop glasbe, v Litvi ustvarila pravi poslovni imperij. Kupiti je mogoče pico Olialia, kolo Olialia, računalnike Olialia, kmalu pa tudi »blond počitnice« Olialia.
Družba, ki želi do eksotičnih otokov uvesti tudi letalsko progo, namerava na Maldivih postaviti svoje blondinke na najvišjo raven. »Svetli lasje pomenijo svetlobo. Ljudi privlačijo, kot jih privlači sončna svetloba,« trdi skrbnica blagovne znamke, 24-letna Lauryna Anuseviciute, nekdanja manekenka.
V Litvi, kjer je veliko prebivalcev svetlolasih, bodisi po naravi bodisi s pomočjo peroksida, še tako pretirano poveličevanje svetlolase lepote ne naleti na kakšen posmeh. Niti na Maldivih, etnično raznovrstnem otočju v Indijskem oceanu, kjer od tujih vlagateljev zahtevajo, da zaposlijo vsaj 50 odstotkov domačinov.
»Pri nas so dobrodošle vse inovacije, dokler so podprte z otipljivim denarjem in realnim poslovnim načrtom,« se ne pusti zbegati Simon Hawkins, direktor družbe za trženje maldivskega turizma. Blondinci se mu ne zdijo resna ovira za zaposlitev črnolasih domačinov, saj bi lahko delali v ozadju ali pa si pobarvali lase.
Lauryna Anuseviciute je še bolj praktična. Pravi, da niti barvanje ni potrebno, saj bi lahko tisti, ki imajo temno polt in vranje črne lase – nosili lasuljo. Bila bi kar sestavni del delovne uniforme.
Približno 65 odstotkov osebja bi bile ženske. Načrti za letovišče so sicer še v »plenicah«, a leta 2015 naj bi letovišče že »shodilo«. Najpomembneje je, trdi plavolaska Anuseviciutova, da je denar zagotovljen.
Litovsko podjetje do odprtja seveda ne bo zamudilo nobene priložnosti za promocijo svojega projekta. Že na bližnjem mednarodnem nepremičninskem sejmu v Cannesu se bo Olialia predstavila v velikem slogu: s kar 130 blondinkami, ki bodo iz Litve priletele s posebnim letalom.
V Litvi nasprotuje načrtu le majhno gibanje za pravice žensk. Zamisel o »otoku svetlolask« ponižuje ženske. To je tako rekoč fašistoidna ideja, trdi Margarita Jankauskaite, direktorica litovskega centra za napredek enakopravnosti. »Sram me je, da je pobuda prišla iz moje domovine. S tem svetu samo sporočamo, da je Litva dežela poceni piva in lahkih žensk.«