Usodna kontracepcija

Tabletke yasmin - v Sloveniji jih poznamo pod imenom yarina - naj bi po predvidevanjih nekaterih zdravnikov povzročile pljučno embolijo. Nedavna smrt dekleta iz Zadra pa naj ne bi bila edina.

Objavljeno
30. september 2008 14.29
Helena Peternel Pečauer
Helena Peternel Pečauer
V splitski bolnišnici je prejšnji teden umrlo 22-letno dekle iz Zadra. Mnogi verjamejo, da so bile za njeno smrt usodne tabletke za preprečevanje nosečnosti. Tabletke yasmin - v Sloveniji jih poznamo pod imenom yarina - naj bi po predvidevanjih namreč povzročile pljučno embolijo. Nedavna smrt pa naj ne bi bila edina. Slovenke so lani porabile kar približno 45.000 pakiranj yarine, zato je zaskrbljenost med posameznicami velika. Je upravičena?

 

V splitski bolnišnici še niso uradno potrdili, ali so bile za smrt mlade Zadrčanke res krive tabletke za preprečevanje nosečnosti, saj je njena družina zavrnila obdukcijo. Znano je dejstvo, da tam trenutno zdravijo še štiri dekleta s pljučno embolijo. V vseh primerih naj bi bile za pojav bolezni odgovorne tabletke yasmin.

 

Že pred približno mesecem so avstralski mediji poročali o Tanyi Hayes, ki je v bolnišnico prišla zaradi nenehnega kašljanja, kmalu pa je umrla zaradi krvnega strdka v pljučih. Tudi Avstralka je jemala tabletke istega proizvajalca.

 

Slavica


Podobno izkušnjo je na svetovnem spletu izpovedala tudi mlada Slovenka Slavica, saj poskuša z njo opozoriti vrstnice, naj bodo previdne pri jemanju kontracepcijskih tablet in pozorne na simptome, kajti tudi sama je, kot navaja, le za las ušla smrti. »Tudi jaz sem lani zbolela zaradi pljučne embolije. Težave so trajale okoli tri tedne in nikakor niso mogli ugotoviti, kaj je vzrok za dušenje in za težave pri dihanju, kljub večkratnemu obisku osebne zdravnice in urgence. Na mojo srečo mi je življenje rešila pulmologinja dr. Zalokarjeva, ki me je na osnovi telefonskega klica že vso obupano sprejela brez napotnice in takoj posumila na možnost pljučne embolije. V eni uri sem bila v Kliničnem centru, kjer so me slikali na tomografu in ugotovili kar 25 strdkov v pljučih. Od tam sem bila poslana na oddelek IPP na urgenci in naprej na oddelek KOŽB. Ves čas zdravljenja so se zdravniki čudili, da sem zbolela za pljučno embolijo. Ko sem odhajala iz bolnice, sem dobila odpustnico, kjer je bilo razvidno, da so mi naredili vse mogoče preiskave, a razloga za pljučno embolijo niso našli, čeprav so bili obveščeni o tem, da sem se zdravila zaradi prešibkega delovanja ščitnice in zato jemala tablete euthyrox, hkrati pa sem imela težave z neurejenimi menstruacijami, za kar sem nekaj let jemala kontracepcijske tablete tri-stediril. Ker pa sem zaradi teh tablet imela težave z zatekanjem rok, nog in obraza ter večmesečni izostanek menstruacije, mi je ginekologinja svetovala tablete yarina, ker dobro delujejo na odvajanje vode in se zelo obnesejo pri tovrstnih težavah,« piše Slavica.

 

Preberite navodila


»Vse kontracepcijske tabletke lahko povzročajo krvne strdke,« je povedala ginekologinja in raziskovalka prof. dr. Helena Meden Vrtovec. »Spremeni se sestava krvi in pojavijo se določeni dejavniki, ki so udeleženi pri strjevanju. Tiste ženske, ki jemljejo tabletke, morajo pri dvigu telesne teže za najmanj pet kilogramov, glavobolu, spremembah na koži in alergičnih reakcijah takoj obiskati ginekologa. Delež zapletov pa je tako majhen, da se testi za ta obolenja ne delajo rutinsko, ampak je treba narediti zelo natančno usmerjeno anamnezo pri tistih, ki začnejo jemati tabletke. Po predpisih je treba na sopojave opozoriti vse uporabnice, v vsakem zavojčku pa so tudi navodila za uporabo in opis možnih zapletov. Obstajajo namreč obolenja, pri katerih kontracepcijske tablete absolutno niso dovoljene. To so ledvična obolenja, migrene, visok krvni pritisk, izrazite krčne žile; kontraindikacija je tudi kajenje pri ženskah, starejših od 35 let. Enkrat na leto ali dve načelno pregledamo krvno sliko, maščobe in sladkor tistim ženskam, ki jemljejo tabletke že dolga leta in so starejše od 35 let. To sicer ni splošno sprejeta doktrina, a mislim, da to delamo vsi slovenski ginekologi. Če pa bi mlajša ženska utemeljeno zahtevala pregled krvi, bi ga seveda naredili tudi njej. Proizvajalci zagotavljajo, da so vse tabletke enako varne, pa tudi sicer ne morem reči, da smo v klinični praksi kadar koli ugotovili kakšne razlike med njimi. Zelo mogoče je, da so bili v splitskem primeru krivi še kakšni dodatni dejavniki, morda dedna obremenjenost s čezmerno koncentracijo trombocitov, kar tudi lahko vodi v takšne zaplete,« poudarja prof. dr. Meden Vrtovec.

 

Tveganje tudi v nosečnosti


Stalna sodelavka naše rubrike Zdravniki odgovarjajo, mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva, o smrtnem primeru meni: »Če je dekle res jemalo yarino, lahko povem, da so to novejše nizkodozne tabletke, ki so večinoma zelo zanesljive in preverjene. Vprašanje je, kaj je bilo z dekletom in zakaj je dejansko umrla, saj sploh ni bila opravljena obdukcija. Lahko je imela še kakšne razvojne anomalije, kot so na primer razširjene žile. Zelo rizične so na primer tudi ženske, ki kadijo, imajo visok krvni pritisk, so starejše, imajo obremenilno družinsko anamnezo ali pa morda metabolna in kardiovaskularna obolenja. Sicer pa za vsako zdravilo velja, da so možni stranski učinki. Zdravilo se sme načeloma uporabljati le, če z vsemi pozitivnimi učinki odtehta tveganje. Menim, da so ženske dovolj ozaveščene, naloga ginekologov pa je, da se z vsako individualno pogovorijo in ocenijo, ali je sploh primerna za jemanje kontracepcijskih tabletk. Povedati moram, da je za nastanek pljučne embolije zelo malo možnosti in da se podobno tveganje za nastanek krvnih strdkov pojavi tudi na primer ob sami nosečnosti.«


Opozorilni znaki


Znaki za pljučno embolijo se najpogosteje kažejo kot težko ter hitro dihanje in pospešen utrip srca. Včasih se jim pridruži še siljenje na kašelj, medtem ko krvav izcedek in bolečina v prsnem košu spadata med manj pogoste znake. Le redko so znaki za pljučno embolijo specifični, zato moramo biti previdni tudi ob hkratnih simptomih periferne globokovenske tromboze, kot sta bolečina in otekanje meč. Posledica pljučne embolije je lahko v skrajnem primeru tudi smrt zaradi odpovedi desnega dela srca. Na srečo se večina strdkov spontano raztopi in se v veliko primerih pojavijo le simptomi pljučne embolije, ki je sicer dokaj pogosta bolezen, saj prizadene enega od tisoč prebivalcev. Umrljivost je po statistiki 15-odstotna, s pravočasno postavljeno diagnozo in ustreznim zdravljenjem pa približno petodstotna.

 

Z Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke so nam sporočili, da je bilo lani v Sloveniji uporabljenih približno 45.000 pakiranj kontracepcijskih tablet yarina, vendar agencija ni prejela nobenega poročila o resnih neželenih učinkih. Preden določeno zdravilo umaknejo s trga, je treba natančno preučiti in utemeljiti resne neželene dogodke ter dokazati njihovo povezanost z jemanjem zdravila.

Iz Delove priloge Ona!