V EU se vračajo ukrivljene kumare

V EU je znova dovoljena prodaja ukrivljenega ali drugače nepravilno oblikovanega sadja in zelenjave, med njimi slavnih ukrivljenih kumar, ki so pri mnogih evroskeptikih vzbujali posmeh.

Objavljeno
01. julij 2009 10.17
Ma.J./STA
Ma.J./STA
Bruselj - V EU je z današnjim dnem znova dovoljena prodaja ukrivljenega ali drugače nepravilno oblikovanega sadja in zelenjave, med njimi slavnih ukrivljenih kumar, ki so pri mnogih evroskeptikih vzbujali posmeh. Evropska komisija je novembra lani razveljavila posebne tržne standarde za 26 vrst sadja in zelenjave, ukrep pa začenja veljati danes.

Pobuda Evropske komisije za odpravo teh standardov je eden ključnih elementov trenutnih prizadevanj za racionalizacijo in poenostavitev pravil EU ter zmanjšanje administrativnih bremen. Na tak način bo odpravljen tudi vsaj en argument mnogih evroskeptikov in nasprotnikov EU, ki so vrsto let spodbujali protievropsko razpoloženje s sklicevanjem na 'neumna' pravila, kot je bila prepoved prodaje nepravilno oblikovanega sadja in zelenjave.

Stari tržni standardi bodo prenehali veljati za naslednjih 26 proizvodov: marelice, artičoke, beluše, jajčevce, avokado, fižol, brstični ohrovt, korenje, cvetačo, češnje, bučke, kumare, gojene gobe, česen, neoluščene lešnike, glavnato zelje, por, melone, čebulo, grah, slive, gomoljno zeleno, špinačo, neoluščene orehe, lubenice in belgijski radič.

Ohranili pa bi se posebni tržni standardi za deset proizvodov, ki ustrezajo 75 odstotkom vrednosti trgovine EU: jabolka, agrume, kivi, zeleno solato, breskve in nektarine, hruške, jagode, sladko papriko, namizno grozdje in paradižnik.

Vendar pa bodo lahko države članice tudi teh deset vrst izvzele iz standardov, če se bodo v trgovinah prodajale z ustrezno oznako. Konkretno to pomeni, da se bo jabolko, ki ne ustreza standardu, lahko prodajalo v trgovini, če se bodo tako odločili nacionalni organi in če bo označeno kot "proizvod, namenjen za predelavo" ali z enakovrednim besedilom. Drugače povedano - tovrstne prehrambene izdelke bo potrebno z ustreznim označevanjem razlikovati od sadja razredov ekstra, I in II.

"Prvi julij zaznamuje vrnitev ukrivljenih kumar in grčavega korenja na prodajne police," je ob tej priložnosti dejala komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer Boel.

"Dejansko je to konkreten primer naših prizadevanj za zmanjšanje nepotrebnih administrativnih formalnosti. Te spremembe pomenijo tudi, da bodo imeli potrošniki možnost izbirati med najširšo možno ponudbo proizvodov. Nesmiselno je metati stran proizvode, s katerimi ni nič narobe, samo zato, ker so 'napačne' velikosti in oblike," je dodala komisarka iz Danske.