Tel Aviv - Izkopavanje v izraelskem zaporu Megiddo, ki leži na severu države, je privedlo do odkritja ruševin najverjetneje najstarejše krščanske cerkve na svetu. Po poročanju izraelskega časnik Haaretz so pri izkopu odkrili talni mozaik s tremi napisi v grškem jeziku, geometričnimi okraski in krožnim simbolom, v katerem so v sredini narisane ribe, simbol zgodnega krščanstva.
Izraelski arheologi domnevajo, da odkrita cerkev sega v konec 3. oziroma začetek 4. stoletja.
Ostanke svetišča so sicer odkrili v bližini kraja Tel Megiddo, ki je v Svetem pismu, natančneje novi zavezi, omenjen kot "Armageddon" oziroma prizorišče apokaliptičnega končnega spopada med dobrim in zlim.
Namesto oltarja – miza?
Izkopavanja, ki jih je izraelski urad za antikvitete začel pred 18 meseci, nakazujejo, da je bila v središču svetišča, kjer je v drugih cerkvah ponavadi postavljen oltar, zgolj preprosta miza. Strokovnjakinja iz univerze v Jeruzalemu Leah di Segni je izjavila, da bi uporaba pojma "miza" namesto "oltar" v enem izmed odkritih napisov lahko imela dramatične posledice na študije zgodnjekrščanskih ritualov. Doslej so namreč izhajali iz tega, da je Jezus Kristus zadnjo večerjo obhajal ob oltarju.
Veleposlanik Vatikana v Izraelu Pietro Sambi je za izraelsko televizijo Channel Two ob odkritju svetišča dejal, da gre za "veliko odkritje". "Seveda so vsi kristjani prepričani v zgodovino Jezusa Kristusa. Toda, ali je izredno pomembno imeti arheološki dokaz o cerkvi, ki bi bila posvečena njemu? Zagotovo," je zatrdil Sambi.
Najstarejša ali ne?
Antropolog in nekdanji kurator izraelskega urada za antikvitete Joe Zias pa je povedal, da je odkritje sicer pomembno, vendar pa je težko verjetno, da bi to bila najstarejša cerkev na svetu. Kot je dejal, cerkve niso obstajale vse do četrtega stoletja, ko je cesar Konstantin legaliziral krščanstvo. V najboljšem primeru bi lahko bila iz četrtega stoletja, iz tega obdobja pa so znane že tudi druge cerkve, meni Zias.
Vse do leta 313 je bilo v Rimskem cesarstvu izvajanje krščanskih ritualov prepovedano, zato so lahko zgodnji kristjani molili le v domačem domu ali pa v katakombah. Domnevno najstarejše doslej odkrite cerkve, kot na primer cerkev pri božjem grobu v Jeruzalemu in cerkev Jezusovega rojstva v Betlehemu, izvirajo iz leta 330.