V morju polno morskih klobukov

Jadralci, ribiči in biologi so zadnje dni ob obali v Trstu in Kopru opazili na stotine morskih klobukov, ki imajo od 30 do 40 centimetrov premera, na odprtem pa jih še niso videli.

Objavljeno
14. oktober 2008 14.02
B.Š.
B.Š.
Trst, Koper - Čeprav je bilo prejšnjo nedeljo na morju zaradi Barkolane zagotovo veliko več kot 2000 jadrnic in še 1000 drugih najrazličnejših spremljevalnih plovil, je bilo pod morsko gladino še veliko bolj »živahno«. Jadralci, morjeplovci, ribiči in biologi so zadnje dni ob obali v Trstu in Kopru opazili na stotine morskih klobukov (Rhisostoma pulmo), ki imajo od 30 do 40 centimetrov premera.

Na odprtem jih sicer ribiči še niso videli, zagotovo pa jih tok prinaša ob vso severnoistrsko obalo. Klobučnjaki so skupina ožigalkarjev, ki jih je na vsem svetu 200 različnih vrst, v našem morju pa jih poznamo le približno šest. Več kot 90 odstotkov njihovega telesa sestavlja voda, prehranjujejo se s planktonom. Ta vrsta ne povzroča opeklin na človekovi koži, zaradi svoje velikosti in barv pa kljub temu zbujajo precej pozornosti. S klobučnjaki se hranijo nekatere ribe in želve.

Pojav večjega števila morskih klobukov v toplejšem delu leta za naše morje ni nič nenavadnega, zato tisoči klobukov v morju niso napoved kakršne koli katastrofe.