Pasadena - V ameriški puščavi v Utahu bo ta konec tedna pristala vesoljska sonda Stardust ameriške vesoljske agencije NASA, ki bo prvič v zgodovini raziskovanja vesolja na Zemljo prinesla vzorce zvezdnega prahu kometa. Znanstveniki upajo, da bodo lahko prvič v zgodovini astronavtike analizirali osnovne delce sončnega sistema izpred več kot 4,6 milijarde let, kar jim bo omogočilo edinstven vpogled v zgodovino sončnega sistema.
"Približuje se konec fantastičnega potovanja," je povedal glavni raziskovalec pri projektu Stardust Don Brownlee, ki z veliko napetostjo pričakuje prihod "vzorcev s skrajnih meja našega Osončja". Kot je pojasnil fizik in planetolog Thomas Stephan z univerze v Münsterju, je sonda, ki je bila izstreljena leta 1999 in je prepotovala več kot 4,5 milijarde kilometrov, prah kometa Wild 2 prestregla tako daleč od Sonca, da je ostal praktično nespremenjen in predstavlja "najbolj prvobiten material, ki ga je sploh mogoče dobiti".
Prah iz obdobja samega nastanka vesolja
Planeti in asteroidi, ki se gibajo v bližini Sonca, nam o nastanku in oblikovanju Osončja ne povejo veliko, saj so se skozi čas spreminjali. Nasprotno pa se je komet Wild 2 do leta 1974, ko je zaradi Jupitra spremenil svojo tirnico, gibal izključno zunaj Osončja, zato "so mogoči bolj natančni zaključki", je pojasnil Stephan. Kot je dodal, so kometi, kakršen je Wild 2, izredno zanimivi predmeti raziskovanja, saj izvirajo iz obdobja samega nastanka Osončja, poleg tega pa so od Sonca oddaljeni bolj od ostalih teles Sončevega sistema, zato vsebujejo še nespremenjene ali "neprekuhane" ostanke formacije tega sistema.
Znanstveniki sicer ne pričakujejo le novih odkritij o nastanku samega Osončja, ampak tudi upajo, da jim bo zvezdni prah povedal več o nastanku življenja na Zemlji. V prahu naj bi bile namreč tudi številne za življenje potrebne organske molekule, s katerimi so kometi v preteklosti morda obsipali Zemljo. Prvi rezultati raziskav bodo sicer predvidoma znani šele čez približno pol leta.
V petek zvečer bo vesoljska sonda tretjič in obenem zadnjič spremenila svojo pot, tako da bo letela mimo našega planeta. Če bo šlo vse po načrtih bo v nedeljo okoli 7. ure zjutraj po srednjeevropskem času v zemeljsko atmosfero odvrgla posebno kapsulo, v kateri so shranjeni vsi zbrani vzorci. Približno štiri ure kasneje pa naj bi kapsula s pomočjo padala pristala v vojaškem oporišču v puščavi Utah.
Ameriška vesoljska sonda Stardust, ki so jo izstrelili leta 1999, je januarja 2004 po skoraj petih letih potovanja v skladu z načrti izpolnila svoj cilj - prvič v zgodovini raziskovanja vesolja je uspešno prestregla zvezdni prah kometa Wild 2. Sonda naj bi mimo kometa letela v oddaljenosti 300 kilometrov in s povprečno hitrostjo 21.000 kilometrov na uro ter s pomočjo posebnega robota za lovljenje v obliki teniškega loparja prestregla prah s kometovega repa. Sonda je v okviru svoje misije sicer naredila tudi več posnetkov kometa Wild 2, ki ga je leta 1978 odkril švicarski znanstvenik.