V znamenju nasprotovanja HE

Mednarodni spust murskih ladij letos poteka v znamenju nasprotovanja morebitni gradnji hidroelektrarn na Muri.

Objavljeno
10. junij 2006 23.48
Murska Sobota - Četrti mednarodni spust murskih ladij, ki se je danes začel v avstrijskem Cmureku, končal pa se bov nedeljo v hrvaškem Novakovcu, poteka v znamenju nasprotovanja morebitni gradnji hidroelektrarn na reki Muri. Predstavniki okoljevarstvenih organizacij iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Madžarske in ljubitelji Mure so na otoku ljubezni v Ižakovcih na javni tribuni soglasno nastopili proti elektrarnam. Po njihovem prepričanju je Mura biser, ki mora ostati, kakršna je, prihodnost ob njej pa vidijo v ekološkem turizmu.

Čeprav je na javni tribuni Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije, ki je koordinator spusta, pozival navzoče, naj povedo tudi argumente "za" elektrarne, se ni oglasil nihče, zato pa so nasprotniki gradnje navedli številne razloge za to, da na reki ne bo elektrarn.

Stojan Habjanič iz štirideželnega komiteja za zaščito Mure je dejal, da se je v zadnjem času podtalnica dvignila sama, kar dokazuje, da je njen dvig mogoč brez regulacije z elektrarnami in brez dragocenih milijonov tolarjev.

Ekološki turizem bo prinesel mnogo več delovnih mest, pri elektrarnah pa gre za to, kdo bo zaslužil, ko bo prodajal električno energijo na evropskem trgu. Slovenija na enoto produkta porabi dvakrat več energije kot Avstrija in tu so naše rezerve, imamo pa tudi tovarno, ki porabi desetino električne energije v državi, a ne prinaša dobička.

Avtor več študij o Muri Simon Balažic je povedal, da so od lanskega začetka vojne za Muro prvo bitko dobili zagovorniki gradnje, koncesionarji, drugo pa - potem ko se je avstrijska stran vsaj začasno umaknila od projekta – nasprotniki.

Brez avstrijskega pristanka gradnja ne bo mogoča, je poudaril Balažic in dodal, da ima Mura strateški položaj, saj je za strukturne projekte ob njej mogoče dobiti ogromno denarja iz EU.

Andreas Breuss iz komiteja za zaščito Mure iz Avstrije je slovenski strani zaželel, da bi tako kot pri njih Muro uvrstili v zavarovano območje Natura 2000 in jo s tem zaščitili, sicer pa je Mura po njegovem velika priložnost za ekološki turizem in ne pa za energetiko, kar so v Avstriji že dokazali.

Odločno proti elektrarnam je nastopil tudi Branko Polanec iz Svetega Martina na Hrvaškem. Da ob elektrarnah ne bo turizma, po njegovem potrjujejo elektrarne na Dravi, Muro pa je potrebno zaščititi, da ne bo kanal, kot je zdaj, ampak spet naravna, za kar je zgled v njenem spodnjem toku na Hrvaškem.

Kljub slabemu vremenu je na dvodnevni prireditvi 120 udeležencev. Po besedah Lipiča želijo s spustom doseči troje: ohraniti murske ladje, ki so skoraj izginile, zdaj pa se spet vračajo, ohraniti Muro okolju prijazno, kar pomeni, da na njej ne more biti hidroelektrarn, in spodbujati sodelovanje med štirimi narodi, ki jih Mura povezuje.