London – Konec 20. stoletja se severna polobla sooča s tako visokimi temperaturami, kot jih ni bilo 1200 let, piše v novi številki revije Science.
Znanstveniki z univerze v vzhodni Angliji so primerjali spremembe, nastale v drevesnih prirastkih, ledu in drugih “zapisih” temperatur. Poleg tega so prebirali dnevniške zapise ljudi iz zadnjih 750 let. V njih so našli na primer podatke o tem, kdaj je na Nizozemskem zamrznila voda v kanalih. Na ta način so dobili informacije o geografski razširjenosti segrevanja ozračja, nato pa jih primerjali s tistimi iz leta 800.
Raziskave so pokazale, da je bilo na severni polobli toplo obdobje v letih med 890 in 1170 (t. i. srednjeveško toplo obdobje), občutno hladneje pa je bilo v obdobju med 1580 in 1850 (t. i. mala ledena doba).
Na podlagi tega so znanstveniki ugotovili, da je segrevanje ozračja v zadnjem stoletju najbolj geografsko razširjena temperaturna sprememba v zgodovini.
Novembra lani je bil v isti reviji objavljen članek, v katerem so bili predstavljeni podatki o količinah toplogrednih plinov v ozračju, kot sta ogljikov dioksid in metan. Količine teh so danes bistveno višje, kot so bile v preteklih 650.000 letih. Torej iz obeh raziskav lahko sklepamo, da je segrevanje ozračja povezano s količino toplogrednih plinov. To so do sedaj le domnevali.