Kako se spopasti s senenim nahodom

Letos se je cvetenje začelo prej kot običajno, zato smo za nasvete povprašali različne strokovnjake. Kako se spopasti z nadlogami, ki jih prinaša seneni nahod, vam svetujejo alergologinja, lekarnar in bioresonančni terapevt. 

Objavljeno
16. april 2009 09.57
Ka. Ž.
Ka. Ž.
Ljubljana - Cvetenje, ki je letos še posebej obilno, se je tokrat začelo kar dobre tri tedne prej kot pretekla leta. Kot pojasnjuje prof. dr. Ema Mušič s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije v Bolnišnici Golnik, je alergij na cvetni prah vsako leto več, saj je naš imunski sistem manj odporen kot v preteklosti. Bolezen pa je delno tudi dedno pogojena.

Za lajšanje tegob, kot so kihanje, zamašen nos ter srbeče in solzeče oči, lekarnar Dušan Hrobat priporoča uporabo protialergijskih tablet, ki jih zaužijemo zjutraj na tešče - izberemo lahko med Rinolanom, Flonidanom S ter Claritinom S. Svetuje tudi uporabo razpršil za oči in nos ter dnevno izpiranje nosne sluznice s fiziološko raztopino.

Če se stanje po nekajdnevni uporabi tovrstnih preparatov, ki jih v lekarni dobite brez recepta, ne izboljša, je priporočljivo obiskati zdravnika. Te dni namreč potekajo tudi brezplačna alergološka testiranja, ki jih v devetih slovenskih krajih (Koper, Trebnje, Nova Gorica, Celje, Slovenj Gradec, Maribor, Kranj, Ljubljana, Jesenice) lahko opravite vse do 20. aprila. Potrebujete le posebno napotnico, ki jo dobite pri svojem osebnem zdravniku.

V kolikor prisegate na alternativne metode zdravljenja, se po pomoč lahko obrnete k različnim terapevtom - seneni nahod se namreč zdravi tudi z akupunkturo, bioenergijo in bioresonanco. Slednja, po zagotovilih bioresonančnega terapevta Uroša Dolška, omogoča trajno odstranitev določenega alergena, primerna pa je za vse oblike alergij.