New York – V soboto 12. avgusta bo minilo 25 let, odkar je podjetje IBM predstavilo prvi osebni računalnik z oznako IBM PC 5150. Brez monitorja je tehtal 10 kg, visok je bil 15 cm, poganjal pa ga je Intelov procesor 8088 s 4,77 Mhz. Kot je napravo opisal Brian Finn, tednji direktor podjetja Ibm: “Računalnik za vsakogar, ki si je kadarkoli želel osebni sistem v pisarni, na univerzi ali doma,” je Ibmov stroj kmalu postal neizogiben poslovni pripomoček.
Za osnovno različico osebnega računalnika pc 5150 je bilo tedaj potrebno odšteti 4273 ameriških dolarjev, takšen sistem pa je vseboval 64 KB delovnega spomina (RAM), 160 KB trdega diska, tipkovnico, monitor in operacijski sistem Microsoft Disk Operating System (DOS).
Samo dve leti po izidu prvega osebnega računalnika je svetovni trg preplavilo več sto tisoč Ibmovih enot, ki so zaznamovale obdobje 80-ih let. V tej dekadi se je rodil tudi priljubljeni rek: “Nihče ni bil še nikoli odpuščen zaradi nakupa Ibma.”
Ibmov računalnik je zaradi velikega uspeha v osemdestih letih počasi postal inačica za pojem osebnega računalnika. Kar je zares pripomoglo k izjemnemu uspehu Ibemovega strojčka, je bila široka podpora največjih tedanjih igralcev na področju strojne in programske opreme. Z odprto zasnovo, ki je spodbudila razvoj partnerske opreme, je k priljubljenosti Ibmovega osebnega računalnika dodala še sprejemljiva cena računalnika.
Kljub temu, da je podjetje Ibm prvo poslalo osebni računalnik na tržišče, to ni bil prvi stroj, ki je proslavil komercialno uporabo mikroprocesorjev. Zasluga slednjemu gre podjetju Apple, ki je leta 1976 pričel s svojim “gibanjem” ob predstavitvi računalnika Apple II.
Isto desetletje je rodilo še predhodnika današnjih prenosnikov: “Ibmov prenosni osebni računalnik”, ki je z domala štirinajstimi kilogrami teže na tržišču pristal leta 1984. Za Ibmov prenosni stroj so kljub temu skovali rek: “Potuje tja, kjer je delo.”
S pojavom Ibmovega osebnega računalnika je v osemdestih letih prejšnjega stoletja nastal povsem nov trg, ki je spodbudil nastanek neštetih Ibmovih klonov. Za podjetje Ibm je bil to le še dobrodošel vir dodatnega prihodka iz prodaje licenc.
Leta 2004 je podjetje Ibm prodalo svojo enoto za osebne računalnike kitajskemu izdelovalcu računalniške opreme Lenovo za okoli 1,75 milijarde dolarev. Ibm se je s tem preusmeril predvsem v računalniške storitve. Čeprav je podjetje Lenovo pomemben igralec v svetu osebnih računalnikov, predvsem v Aziji, pa na tem trgu že nekaj časa prevladujeta podjetji Hewlett-Packard in Dell Computer.
“Tudi naslednjih 25 let osebnih računalnikov Lenovo, bo polno presenečenj tako za nas kot za naše stranke. Lenovo je predan prihodnosti osebnega računalnika in dostavljanju najboljše tehnologije poslovnim uporabnikom po vsem svetu,” ob tem obljublja Petr Toman, direktor Lenovo Češka.
Petindvajseta obletnica je zgodovinski mejnik tudi za podjetje Intel, saj so intelovi mikroprocesorji jedro razvoja osebnih računalnikov in so večkrat postavili nove standarde v zmogljivosti. Od centralno procesne enote Intel 8088, ki je bila vgrajena v prvi Ibmov osebni računalnik do znamenitega procesorja Pentium in najnovejših dvojedrnih procesorjev Intel Core 2 Duo, razkritih konec julija 2006, je Intel iskal inovacije in izboljševal svoje izdelke.
»25. obletnica je nov izziv za nas in hkrati priložnost ozreti se nazaj in oceniti naše dosedanje delovanje. Za Intel je bilo to leto zares izjemno, polno inovacij in obletnic, vključno z največjo objavo od prihoda Pentiuma – dvojedrni procesor Intel Core 2 Duo, ki je lep kontrast originalnemu osebnemu računalniku, katerega rojstni dan praznujemo. To je prava revolucija v zgodovini računalništva in danes se vsi spominjamo njenih začetkov,« pravi Pavel Svoboda, predstavnik za odnose z javnostmi Intela za srednjo in vzhodno Evropo.