Koliko časa je trajalo, preden se je v zavesti naših prednikov izoblikoval čut za posest, ki mu je sledil formalnopravni lastninski red, niti ni tako pomembno, moralo pa je iti hitro, če smo že v kameni dobi imeli na daleč razvejene trgovske poti s skladišči na strateških točkah. Ve se namreč, da trgovine, tudi čisto preproste menjalne, ne more biti brez splošno priznanih običajev in pravil o lastnini.
Splošnih pravil, »zakonika«, kako zavarovati premoženje, ko smo zdoma, ne bi smeli zanemariti, četudi gremo samo v kino. Navsezadnje lahko v naglici pozabimo zakleniti in posledic si ni težko predstavljati. Sicer pa je (učinkovito) varovanje že lep čas posebna specialnost in cenjen poklic, ki zahteva strokovnjaka. Sami sicer lahko nekaj postorimo in že samo preventivno obnašanje precej zaleže, kar pa vseeno ne bo dovolj, če so se profesionalci trdno odločili, da nam izpraznijo domovanje.
Upoštevati moramo, da ima vsaka obrt svoje mojstre, pomočnike in vajence, tudi diletante, nepoštena še posebej. Pri poštenih obrtnikih vemo, kdo bo prišel kaj popravit, če gre za nepridiprave, pa moramo biti vedno pripravljeni, kot da bo prišel na »obisk« mojster nad mojstri.
Osnovno pravilo tatinske obrti je, da si zmikavti prizadevajo svoj posel opraviti kar se da hitro, tiho in seveda z najmanj truda. Zato bodo v hišnem ali stanovanjskem »obrambnem sistemu« vedno iskali šibko točko, nekaj, kar je lastnik spregledal, in bodo udarili prav tam.
Dokaj preprosto je poskrbeti za zaščito stanovanja v bloku, v višjih nadstropjih, kjer zadostujejo močna vrata (nikakor ne iverka, okrašena s hrastovim furnirjem) in varnostni ščit iz trdega jekla, ki vlomilcu preprečuje, da bi s »kocko« ali podobnim »orodjem« objel in zlomil cilinder ključavnice. Bivališča v kleteh, pritličjih in nižjih nadstropjih so bolj izpostavljena, zato je treba obvezno vsaj mehansko, če ne še z alarmom (za)varovati tudi balkonska vrata in okna.
Hiša na samem
Najteže je preprečiti vlom v hišo, ki stoji na samem. Ograja je najpogosteje kar navadna živa meja, a tudi če je zidana, brez ustrezne elektronske zaščite za tatu ni nikakršna ovira. Samotno in tudi vsako drugo bivališče bo profesionalni vlomilec ali njegov pomagač najprej nekaj časa opazoval. Da se prepriča, koliko imajo stanovalci pod palcem. Potem so na vrsti njihove dnevne navade, na koncu pa je treba ugotoviti še, kdaj se odpravljajo zdoma in za koliko časa. »Preverjanje« se lahko opravi tudi po telefonu, zato je treba biti pozoren na klice, ko se na »halo« nihče ne oglasi ali pa se klicatelj »opraviči«, češ da gre za napačno številko.
Lumpje ne bodo uporabili specialnega orodja, če se lahko priplazijo skozi odprto okno, če so »napoti« samo zasilna stranska vrata ali nezavarovana šipa. Tudi skozi streho znajo priti noter, ker strešnikov ni težko odkriti. Če na dvorišču najdejo še lestev, je njihovo veselje popolno. V zadnjem času je med vlomilci tudi vse več odvisnikov. Pri vlomih tvegajo več in krast gredo velikokrat kar sredi belega dne, ko so stanovalci zdoma.
»Trdnjava«, ki sama kliče varnostnike
Tudi če je dom mehansko odlično zaščiten, ne pomaga dosti, če so stanovalci dlje časa odsotni. Takšno trdnjavo lahko vlomilec oblega, dokler se ne pretolče noter. Takrat je treba poklicati na pomoč človeka. Dober varuh je najprej sosed, potem pa sorodnik, prijatelj ali znanec, ki se med dopustom enostavno vseli v »prazno« hišo in je namesto nas tam »doma«.
Ker je tudi sosed samo človek, ne bo odveč, če mehanska varovala, od zaščitnih rešetk do kovinskih zapor na vratih, dopolnimo z elektronskimi pomočniki. Velikokrat je tovrstna kombinirana protivlomna alarmna naprava sploh edino učinkovito »zdravilo« zoper tehnično vse bolj opremljene in tudi »strokovno« podkovane vlomilce. Izberite si jo v solidnem podjetju s priporočili, ki se ukvarja z varovanjem in za svoje delo tudi jamči. Dobite lahko vse, od enostavne elektronske zapore za vhodno ključavnico do računalniško vodene alarmne centrale z videom, ki se ji ne more skriti niti muha in ki sama pokliče nadzorni center in lastnika, če kak nebodigatreba poskuša vdreti. Ne kupujte na pamet, posvetujte se in strokovnjak naj pove, kaj je najprimernejše za vaše domovanje.
(Za)varovanje pri zavarovalnici
Tako kot lahko alarmno napravo za čas odsotnosti samo najamemo, lahko tudi bivališče zavarujemo samo za določen čas. Sicer pa zavarovalnica obravnava kot vlom ali rop vsak nasilen vstop skozi zaklenjena vrata in okna, pa tudi skozi steno, strop ali pod. Vlom je za zavarovalničarje tista nečednost, ko se nepridiprav v stanovanje pritihotapi, skrije in svoj umazani posel »opravi«, ko so stanovalci zdoma in je stanovanje zaklenjeno. Tudi če kaj odnese z balkona, je zavarovano, če balkon ni v pritličju.
Tako imenovana protivlomna zavarovanja lahko dopolnite z drugimi vrstami zavarovanja. Sem sodi, recimo, razbitje stekla, kar se splača vsem s »prozorno« hišo, in kombinacija s požarnim zavarovanjem. Vse to bo bodočemu zavarovancu znal še najbolje razložiti zavarovalniški agent.
Iz Nedela