Zanimive so tudi številke povprečnega števila let ob prvem spolnem odnosu. Otroci brez očetov so bili v povprečju prvič aktivni pri 15,28 letih, otroci delno prisotnih očetov pri 15,36, otroci stalno prisotnih očetov pa pri 16,11 letih.
Geni vs. okolje
Razlage so različne, v glavnem pa razdeljene na dva polja. Prvi zagovarjajo vpliv okolja in odsotnost očeta razumejo kot povod za nestabilnost ter nezaupljivost otroka do partnerskega razmerja. Samohranilske družine naj bi pomenile tudi manj starševske kontrole.
A profesorica psihologije na oregonski univerzi in vodja omenjene raziskave Jane Mendle pravi, da je otroško seksualnost možno najbolje pojasniti z genetiko. "Gena odsotnega očeta sicer res ni, a obstaja genski prispevek značilen tako za matere kot očete, ki povečuje možnost zgodnejšega seksualnega obnašanja otrok. Te značilnosti vključujejo impulzivnost, uporabo in zlorabo substanc ter iskanje pozornosti," pravi Mendlova, a hkrati priznava, da njena raziskava ne more povsem izključiti vplivov okolja.