London - Znanstveniki iz univerze v Newcastleu so si zadali nalogo, da v neoplojeno jajčece vnesejo jedro iz že oplojenega embria, ki je sicer nastal z običajno oploditvijo jajčeca in spermija. Njihov cilj naj bi bil preprečiti prenašanje t. i. mitohondrialnih bolezni na zarodek. Mitohondriji so deli celice z lastno dedno zasnovo, ki v celici skrbijo za ustvarjanje potrebne energije. Med spolnimi celicami jih imajo samo jajčeca, ne pa tudi spermiji, zato se mitohondriji na potomce vedno prenašajo samo po materini strani. Problem pa nastane, če so mitohondriji kakorkoli okvarjeni; pri otroku lahko povzročijo vrsto bolezni, od okvar na možganih, srcu, jetrih, ledvicah in mišicah, za katere za zdaj ni znanega zdravila.
Najprej ne, nato zelena luč
Znanstveniki so tovrstne študije že opravili na miših, raziskave pa so pokazale, da je mogoče prenos mitohondrialnih bolezni preprečiti s prenosom jedra oplojene celice z okvarjenimi mitohondriji v jajčece brez tovrstnih nepravilnosti. Znanstveniki želijo hipotezo preveriti še na človeških jajčecih, pri tem pa poudarjajo, da oplojenih embriov ne bodo razvili v zarodek in otroke. Vladna agencija HFEA, ki mora odobriti vsakršne genetske in reproduktivne tehnološke posege v Veliki Britaniji, je nato znanstvenikom univerze v Newcastleu v četrtek dala zeleno luč za začetek poskusov.
"Kot bi radiu zamenjal baterije"...
Napovedane raziskave so že močno razburile britansko javnost, obsodili pa so jih tudi v Vatikanu. Kljub temu profesor John Burn iz univerze v Newcastleu zagotavlja, da poskusi ne bodo vodili k "otrokom po naročilu". "S psihološkega oziroma medicinskega stališča ni razlogov, zakaj ne bi storili tega," je poudaril in kot pojasnilo uporabil analogijo, da gre pri tem poskusu za podobno metodo, kot če bi radijskemu aparatu zamenjali baterije. "Radio nas čisto nič ne zanima in ga čisto nič ne spreminjamo, damo mu samo nov vir energije," je pojasnil.
Burn je tudi poudaril, da bi bil morebitni otrok, ki bi se rodil s pomočjo te metode, zagotovo bolj podoben svojima biološkima staršema, kot pa ženski, katere jajčece bi uporabili za prenos jedra embria. Kot je poudaril, so telesni znaki, kot so barva las, višina in podobno, zapisani v DNK jedra, ne pa v DNK mitohondrijev, ki bi prišli iz jajčeca druge ženske.