Življenje odvisno od ciljev

Starejši ljudje, ki v življenju najdejo smisel in ga izpolnjujejo s cilji, ki so si jih zastavili, živijo dlje od vrstnikov, ki tega niso naredili.

Objavljeno
29. junij 2009 12.41
Posodobljeno
29. junij 2009 12.41
Tj.L.
Tj.L.
Pri tem ni pomembno, kako visoko segajo njihovi cilji, je pokazala ameriška študija, v kateri je sodelovalo 1238 ljudi, starih povprečno 78 let, ki ob začetku študije (še) niso kazali znakov demence. Kot pojasnjuje njena avtorica, nevropsihologinja dr. Patricia Boyle iz univerzitetnega medicinskega centra v Chicagu, v resnici ni pomembno, kakšen cilj izberemo, pomembno je le, da ga imamo - pa četudi gre zgolj za željo, da bi v celoti prebrali neko zbirko knjig.

Na začetku študije so sodelujoči odgovarjali na vprašanja, povezana s ciljem oziroma namenom, ki mu (če ga imajo) v življenju sledijo; raziskovalce je zanimalo, kako močno si prizadevajo za njegovo uresničitev.

 

Med primerjalno analizo rezultatov je Boylova odkrila, da imajo tisti z jasneje zastavljenimi cilji in bolj izraženim življenjskim smislom za približno polovico manj možnosti, da bodo umrli prej kot njihovi vrstniki, ki nimajo nobenih ciljev. Rezultati se niso spremenili niti ob upoštevanju različnih dejavnikov, kot so, denimo, simptomi depresije, kronična bolezenska stanja ali invalidnost.

 

Nova študija je po besedah avtorice na večjem vzorcu populacije potrdila upravičenost trditev, da je ohranjanje duševnega in fizičnega zdravja (tudi pri) starejših odvisno od njihovega pogleda na življenje. Ugotovitve se ujemajo z izsledki nedavne študije, po kateri je bilo pri upokojencih, starejših od 65 let, ki so delali kot prostovoljci, tveganje, da bodo umrli v štiriletnem opazovalnem obdobju, za polovico manjše kot pri njihovih vrstnikih, ki se v prostem času niso posvečali nobenim dejavnostim. Tj. L.