Ali si Slovenija žaga vejo, na kateri sedi?

Slovenija se je po Uredbi o predelavi nenevarnih odpadkov v trdo gorivo (Uradni list RS, št 57/2008) znašla v nenavadno absurdnem položaju. Z zgrešeno okoljsko politkko je postala nakupovalka kvot ogljikovega dioksida, namesto da bi služila z njihovim prodajanjem.

Objavljeno
19. julij 2010 11.03
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin
»S tako nespametno uredbo država neposredno uničuje slovensko lesarstvo, ki je v težkih časih kot pretežni neto izvoznik državo reševalo s prisluženimi devizami, v današnjem času pa bolj pripomore k zmanjšanju onesnaževanja s proizvodnjo lesnih izdelkov, ki na kilogram vežejo približno kilogram ogljikovega dioksida, v skupni bilanci s fotosintezo pa kilogram lesnih izdelkov veže kar dva kilograma ogljikovega dioksida,« pojasnjuje Alojz Kobe iz Lesnine inženiring.

Naš sogovornik pravi, da smo z zgrešeno okoljsko politiko Slovenijo po Kjotskem sporazumu pripeljali v pozicijo nakupovalca kvot ogljikovega dioksida, namesto da bi služila s prodajanjem teh kvot. Država zdaj rešuje nastali položaj s subvencioniranjem kurjenja naravnega nepredelanega lesa, ki bi ga lahko predelali v lesne izdelke in lesne kompozite, v katerih bi ostal uskladiščen ogljikov dioksid in s čimer bi pripomogli k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov.

Hkrati je država z omenjeno uredbo vse lesne ostanke razglasila za odpadke, tako da je lesarjem in drugim onemogočila uporabo teh ostankov za proizvodnjo elektrike in za druge energetske namene ter jih tako potisnila v izrazito nekonkurenčen položaj v primerjavi z drugimi evropskimi lesarji, ki so deležni subvencij.

V uredbi je več napak in nesmislov


Zakonodaja v evropskih državah povsem natančno in podrobno razvršča lesne ostanke v šest kategorij, pri čemer je ostanke iz prvih petih kategorij dovoljeno kuriti v za to primernih pečeh, za katere prav tako dobijo podporo za investicijo. Lesni ostanki ali lesni predmeti, zaščiteni s klorom, kromom, cinkom itd., na primer železniški pragovi, pa se uvrščajo v šesto kategorijo lesnih ostankov, ki jih evropska zakonodaja obravnava kot odpad. Po slovenski sporni odredbi se tako rekoč vsi lesni ostanki iz vseh šestih kategorij obravnavajo kot odpad.

Več raziskav, med drugim tudi na oddelku za lesarstvo biotehniške fakultete, je potrdilo, da večina lesnih ostankov, v nekaj primerih celo naraven les, presega koncentracijo klora določeno v uredbi o predelavi nenevarnih odpadkov v trdo gorivo. Ta uredba v 10. členu določa, da je za kurjenje tudi lesnih ostankov potrebno okoljevarstveno dovoljenje. Oziroma poenostavljeno povedano za kurjenje lesnih ostankov, pri katerem je onesnaževanje okolja manjše kot pri vožnji z avtomobilom, je potrebno okoljevarstveno dovoljenje.

Več v prilogi Posel & denar.