Ljubljana - Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je lani izdala 35 dovoljenj za prevzemno ponudbo v skladu s prenovljenim zakonom o prevzemih, je razvidno iz poročila o delu ATVP za leto 2007. V letu 2006 je ATVP izdala 23 dovoljenj za objavo prevzemnih ponudb.
Iz poročila agencije je razvidno, da sta bili lani neuspešni dve prevzemni ponudbi, in sicer finančne družbe Zlata moneta II, ki je želela prevzeti Etro 33, ter družbe Batagel, ki se je potegovala za Javor Pivka.
ATVP je lani med drugim izdala 18 odločb o potrditvi prospekta za uvrstitev vrednostnih papirjev v trgovanje na organiziran trg, v glavnem je šlo za obveznice, in pet odločb o potrditvi prospekta za javno prodajo. Med njim so bile kar tri bančne ustanove: NLB, Deželna banka Slovenije in NKBM.
V obdobju od vključitve Slovenije v EU do konca leta 2007 je ATVP od tujih nadzornih institucij prejela 432 notifikacij borznoposredniških družb iz EU za neposredno opravljanje investicijskih storitev v Sloveniji, od tega lani 135.
Konec leta 2007 je bilo v Sloveniji 24 aktivnih borznoposredniških družb in bank, ki imajo dovoljenje ATVP oz. Banke Slovenije (BS) za opravljanje investicijskih storitev. Število se glede na leto 2006 ni spremenilo. Šest bank ima dovoljenje BS le za opravljanje storitev trgovanja za svoj račun in oz. ali sprejemanja in posredovanja naročil.
V Sloveniji je v letu 2007 poslovalo šest vzajemnih pokojninskih skladov, pet odprtih in zaprti vzajemni pokojninski sklad za javne uslužbence. Slednjega je upravljal Kad, ostale pa tri banke in ena zavarovalnica.
Konec lanskega leta je v Sloveniji poslovalo 14 družb za upravljanje, ki so upravljale 110 vzajemnih skladov, eno posebno investicijsko družbo in šest investicijskih družb. Obenem je pogoje za neposredno trženje in prodajo na slovenskem finančnem trgu izpolnjevalo še 128 investicijskih skladov iz držav EU.
"Slovenski finančni trg je dobro razvit in delujoč, Slovenci so relativno dobro seznanjeni z možnostmi vlaganja v finančne naložbe," je stanje na slovenskem finančnem trgu ocenil v.d. direktorja ATVP Damjan Žugelj. Dodal je, da si bo ATVP v prihodnje prizadevala za večjo ozaveščenost javnosti in opozarjala na morebitna tveganja, povezana z vlaganjem v finančne naložbe.