Avstrijci bi tožili Srbijo

Konzorcij avstrijski podjetnikov, ki je kupil večinski delež prvega srbskega operaterja mobilne telefonije Mobtel, je zaradi odvzema licence napovedal tožbo proti Srbiji.

Objavljeno
04. januar 2006 21.38
Srbski Mobtel pod avstrijsko okrilje?
Beograd - Konzorcij avstrijski podjetnikov, ki je kupil večinski delež prvega srbskega operaterja mobilne telefonije Mobtel, je zaradi odvzema licence napovedal tožbo proti Srbiji.

Eden od treh članov konzorcija Herbert Cordt je za četrtkovo izdajo dunajskega tednika News povedal, da bodo od Srbije zahtevali povračilo približno 250 milijonov evrov, kolikor so plačali srbskemu podjetniku Bogoljubu Kariću za 52-odstotni delež v Mobtelu.

Cordt je izpostavil, da konzorcij resno razmišlja o uporabi vseh pravnih možnosti proti srbski vladi. "Mi bomo zahtevali vrnitev zneska, ki smo ga dali za prevzem Mobtela, kot tudi izostalih prihodkov in škode, nastale zaradi prevzema družbe s strani države," je še povedal Cordt.

Srbska vlada je dva dni pred potekom leta 2005 odvzela licenco Mobtelu in obtožila Karića, da je kosovskemu podjetniku Ekremu Luki odstopil državno licenco za opravljanje telekomunikacijske dejavnosti na Kosovu in s tem ogrozil srbske nacionalne interese.

Karić je delež prodal v času spora

Karić je svoj delež prodal Avstrijcem kljub temu, da še ni končan spor med Mobtelom in državo glede lastniških deležev v družbi, ki ga je država sprožila na mednarodnem arbitražnem sodišču v Zürichu. Država namreč trdi, da ima v Mobtelu najmanj 58-odstotni lastniški delež.

Po sklepu vlade o odvzemu licence je drugi operater, državni Telekom Srbije, prevzel upravljanje Mobtela, poslovne banke pa so od centralne srbske banke dobile nalog, da ves denar iz naslova poslovanja z Mobtelom preusmerjajo na poseben račun finančnega ministrstva.

Cordt je za avstrijski časnik potrdil, da poslovne banke že preusmerjajo sredstva Mobtela na novi žiro račun. Povedal je še, da je prisilni upravnik v Mobtelu naložil fotokopiranje vseh podatkov o uporabnikih prvega operaterja mobilne telefonije in da gre za " ilegalno akcijo srbske vlade".

Kazenska ovadba proti direktorju Mobtela

Podjetje PTT Srbija pa je v vlogi manjšinskega lastnika že danes podalo kazensko ovadbo proti direktorju Mobtela Patriku Harpuru, ki ga obdolžuje kaznivega dejanja zlorabe pooblastil v gospodarstvu in zlorabe uradnega položaja. S pogodbo, ki jo je sklenil s kosovskim podjetnikom Ekremom Luko, naj bi oškodoval Mobtel za skupno 9,5 milijona evrov.

PTT Srbija je podalo kazensko ovadbo tudi proti neznanim storilcem, ki jih obdolžuje, da so z zlorabo službenega položaja v Mobtelu in v drugih, z njim povezanih podjetjih oškodovali državo za najmanj 700 milijonov evrov. Ti, za zdaj neznani storilci naj bi omogočili tuji pravni osebi pridobitev lažnivih listin, na podlagi katerih je utemeljen Karićev večinski delež v Mobtelu.

Srbska policija je sicer prve dni januarja pozvala Harpurja na t.i. informativni pogovor, na katerega pa ni prišel, zato je za njim razpisana tiralica. Harpur je beograjskim medijem zatrjeval, da je zaradi tega šokiran, ker naj ne bi dobil nobenega uradnega vabila za pogovor.

Tudi Karić od nekod iz tujine zavrača vse obtožbe in že nekaj časa"grozi"da se bo vrnil v domovino. Posamezni beograjski mediji so poročali, da je Karić pobegnil v Avstralijo, njegovi bližnji pa zatrjujejo, da je na poslovni turneji, od Nove Zelandije do Bližnjega vzhoda. Danes so iz Karićeve stranke, Gibanje Moč Srbije (PSS) zatrdili, da se bo vrnil takoj po končanem pravoslavnem božiču in da bo hitrost njegove vrnitve odvisna od "tehničnih zadev, kot so rezervacija letalskih vozovnic".