Bo Petrol kupil Istrabenz, ta pa bo prodal Petrol?

V Petrolu ponudbe bank niso želeli komentirati, izvedeli pa smo, da naj bi o dokapitalizaciji Istrabenza in odkupu 51-odstotnega deleža v koprski družbi Instalacija razpravljal nadzorni svet Petrola.

Objavljeno
23. junij 2009 19.24
Posodobljeno
24. junij 2009 06.15
Majda Dodevska/Božena Križnik
Majda Dodevska/Božena Križnik
Ljubljana - V Petrolu včeraj uradno ponudbe bank niso želeli komentirati, izvedeli pa smo, da naj bi danes o dokapitalizaciji Istrabenza in odkupu 51-odstotnega deleža v koprski družbi Instalacija razpravljal nadzorni svet Petrola. Petrol je sicer že 49-odstotni lastnik Instalacije in ima za delež v tej družbi tudi predkupno pravico, znano pa je tudi, da Petrol zanima celotna Istrabenzova energetika. Za zdaj se še ne ve, kakšni bi bili pogoji odkupa deleža v Instalaciji, ravno tako se ne ve, kolikšna je uradna cenitev dobre polovice družbe. Po naših neuradnih informacijah naj bi Petrolovi nadzorniki danes na mizo dobili najnovejše cenitve vrednosti Instalacije, ki je preteklo leto končala s 4,6 milijona evrov dobička.

Seveda so poleg tega za Petrol pomembni tudi pogoji dokapitalizacije Istrabenza, predvsem to, kolikšen delež bi Petrol še pridobil. Kot je znano, je Petrol s tretjino lastništva v Istrabenzu že nad prevzemnim pragom. Če bi z dokapitalizacijo pridobil še dodatnih deset odstotkov družbe, bi moral znova dati prevzemno ponudbo. Zato so pogoji dokapitalizacije še toliko pomembnejši.

Čedalje glasnejše so tudi napovedi o tem, da naj bi banke in Istrabenz ustanovili konzorcij za prodajo svojih deležev v Petrolu. Kot smo že pisali, gre za približno 24 odstotkov, ki naj bi jih prodajali Istrabenz, NLB, Gorenjska banka, Fond Julius, Holding Vizija, NFD, Hypo banka in Unicredit. Medtem ko uradnih odgovorov na naša vprašanja o omenjeni prodaji še vedno ni mogoče dobiti, nam znajo sogovorniki neuradno povedati, da bi delnice Petrola prodajali v paketu in da bi kupca najverjetneje iskal Istrabenz.

Treba je poudariti, da bi morebitni kupec, četudi bi bil pripravljen prestopiti prevzemni prag, zaradi določil energetskega zakona za delež, ki bi presegal 25 odstotkov, moral pridobiti soglasje države. Na ministrstvu za gospodarstvo so že večkrat potrdili, da se nanje v zvezi s tem ni obrnil še nihče. Tudi tisti, ki so o prodaji deleža v Petrolu pripravljeni neuradno govoriti, na vprašanje o tem, ali konkretnega kupca že imajo, ne želijo odgovarjati.

Iz sredine tiskane izdaje Dela