Bo tudi Slovenijo doletela kazen?

Evropska komisija je od številnih evropskih držav zahtevala, da v bruseljsko blagajno vrnejo skupaj 161,9 milijona evrov neustrezno porabljenih sredstev EU. Ali bo podobna kazen doletela tudi Slovenijo?

Objavljeno
29. julij 2006 08.00
Bo tudi Slovenijo doletela kazen
Ljubljana – Evropska komisija je od Francije, Španije, Italije, Grčije, Irske, Portugalske in Velike Britanije zahtevala, da vrnejo v bruseljsko blagajno skupaj 161,9 milijona evrov neustrezno porabljenih sredstev iz proračuna za skupno kmetijsko politiko EU. Ugotovili so namreč, da v omenjenih državah niso imeli ustreznega nadzora nad porabo subvencijskega denarja oziroma da ga niso porabile po pravilih EU. Ali bo podobna kazen doletela tudi Slovenijo, ki se je v začetku meseca že morala v Bruslju zagovarjati zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri izplačevanju subvencij v letih 2004 in 2005?

Po pogovorih v Bruslju je bilo neuradno slišati, da naj bi Slovenijo doletela denarna kazen 600 milijonov tolarjev. Takšna naj bi bila cena za nepravilnosti, ki so jih ugotavljali pri izplačevanju subvencij za rabo zemljišč pa tudi subvencij v živinoreji.

Na ministrstvu za kmetijstvo in na AKTRP (Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja) so na naše vprašanje, ali bo Slovenija zaradi ugotovljenih nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izplačevanju subvencij v preteklosti morala plačati Bruslju kazen, koliko in do kdaj, odgovorili, da postopki v zvezi z ugotovitvami bruseljske revizije še niso končani, zato je težko govoriti o posledicah. Slovenska stran je, kot so odgovorili z AKTRP, komisiji predložila vse zahtevane informacije, gradivo in pisna pojasnila. “To je običajen postopek, s katerim obe strani poskušata najti odgovor/dogovor glede ukrepov, ki jih je treba izvesti. Komisija Sloveniji še ni uradno sporočila svojih sklepov, do takrat pa so vse ugotovitve neuradne in nedokončne. Do konca postopka lahko preteče tudi več let.

Ker postopki omenjenih revizij torej še niso končani, ugotovitve komisije pa tudi še ne dokončne, so kakršnikoli sklepi in morebitni ukrepi komisije v tej zvezi zgolj predvidevanja, so še pojasnili, a dodali, da ima lahko vsaka revizija evropske komisije, če so ugotovljene nepravilnosti, tudi finančne posledice za državo članico. Torej?

Več si preberite v sobotni izdaji Dela