Singapur - Svetovne cene nafte so se danes znižale že tretji dan zaporedoma. K znižanju cen črnega zlata je prispevala predvsem zaskrbljenost naftnih trgovcev, da bodo naraščajoča inflacija in posledično višje obrestne mere v ZDA povzročile znižanje gospodarske rasti in zmanjšanje povpraševanja po nafti.
Na znižanje svetovne cene nafte pa so pred tem vplivala tudi poročila, da bo prva tropska nevihta, poimenovana Alberto, v letošnji sezoni orkanov zaobšla naftno infrastrukturo v Mehiškem zalivu.
Cena za sod (159 litrov) zahodnoteksaške lahke nafte z julijskim dobavnim rokom se je v azijskem trgovanju danes znižala za 28 centov na 68,28 dolarja.
Sod severnomorske nafte brent se je na londonski borzi pocenil za 37 centov na 66,55 dolarja.
ZDA: Tudi v prihodnje ni mogoče pričakovati zaustavitev trenda zviševanja obrestnih mer
Negotovost v povezavi z odločitvijo ameriške centralne banke Zvezne rezerve o višini obrestnih mer je povzročila odprodajo nafte in njihovih zalog v ZDA, kar je povzročilo obsežno znižanje naftnih cen. V skladu z najnovejšimi ekonomskimi podatki pa tudi v prihodnje ni mogoče pričakovati zaustavitev trenda zviševanja obrestnih mer.
Hkrati pa bo v središču pozornosti naftnih trgovcev tudi danes objavljeno ameriško poročilo o zalogah nafte, ki naj bi po mnenju analitikov pokazalo na povečevanje naftnih zalog, kar bi lahko dodatno prispevalo k znižanju naftnih cen.
Rast povpraševanja po nafti bo letos v povprečju znašala 1,24 milijona sodov dnevno, kar je 30 odstotkov manj, kot je bilo napovedano v začetku tega leta, razkriva mesečno poročilo Mednarodne agencije za energijo.
Trenutne cene črnega zlata pa so v primerjavi s cenami v enakem obdobju lani višje za slabo četrtino, kar analitiki pripisujejo dejstvu, da je proizvodnja nafte zaradi visokega povpraševanja na ravni mejnih zmogljivosti.
Letošnje povpraševanje po nafti bo po ocenah analitikov znašalo v povprečju 85 milijonov sodov dnevno, zaradi česar naj bi se zmogljivost rezervne naftne proizvodnje zmanjšala na dva milijona sodov dnevno.
Nerešeno iransko jedrsko vprašanje preprečuje obsežnejše zniževanje naftnih cen
Podobno kot v preteklih mesecih pa je po mnenju analitikov vzrok za ohranjanje naftnih cen tesno pri meji 70 dolarjev za sod še vedno nerešeno iransko jedrsko vprašanje, ki bo tudi v prihodnje preprečevalo obsežnejše zniževanje naftnih cen.
Analitiki namreč pričakujejo, da bodo pogajanja o zamrznitvi programa za bogatenje urana med Zahodom in Teheranom dolgotrajna, saj je Iran, četrti največji proizvajalec nafte na svetu, že v ponedeljek zavrnil predlog o zaustavitvi spornega programa.