Cerkev želi gospodariti s pokljuškimi gozdovi

Družba Metropolitana, ki je v lasti nadškofije Ljubljana, želi odkupiti vseh 611.900 delnic Gozdnega gospodarstva Bled. Cerkev za delnico ponuja 2650 tolarjev.

Objavljeno
18. september 2006 14.05
Pokljuški gozdovi naposled v cerkvene roke
Ljubljana/Bled- Družba za storitve Metropolitana, katere lastnica je Nadškofija Ljubljana, je v skladu z napovedjo iz konca avgusta danes v časniku Delo objavila ponudbo za odkup delnic Gozdnega gospodarstva Bled. Ponudba se nanaša na vseh 611.900 navadnih imenskih delnic z nominalno vrednostjo 1000 tolarjev, Cerkev pa za vsako ponuja po 2650 tolarjev. Veljavnost ponudbe za odkup, v kateri ni opredeljenega minimalnega števila delnic za njen uspeh, se izteče 16. oktobra.

Cerkev obljublja ohranitev delovnih mest

Sedanja lastniška struktura Gozdnega gospodarstva Bled je razdrobljena. Po deset odstotkov v podjetju imata Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba, največji, 24,9-odstotni lastniki pa so zaposleni, ki so se povezali v podjetje Pokljuka.

Kot lastnica večjih površin gozdov na blejskem in bohinjskem ozemlju želi Nadškofija Ljubljana odgovorno gospodariti z lastnino, ki je bila že v preteklosti v lasti Cerkve, zagotavljajo v nadškofiji. Da bi lahko Cerkev svobodno in v polnosti opravljala svoje poslanstvo, se je nadškofija odločila za lastništvo podjetja, ki opravlja gozdarsko dejavnost v omenjenih gozdovih. Ob tem je nadškofija obljubila, da bo dosedanjim uslužbencem, gozdnim delavcem in sodelavcem podjetja zagotovila delo.

Direktor Gozdnega gospodarstva Bled Zvone Šolar bo namero Cerkve lahko komentiral šele, ko bodo natančno preučili dano ponudbo. Tako tudi še ne more reči, kaj bi bilo, če bi Cerkev z namero uspela in postala lastnica podjetja, upa pa, da bi gospodarjenje z gozdovi še naprej teklo normalno.

Nadškofija Ljubljana je že postala lastnica 2276 hektarov zemljišč na Pokljuki izven Triglavskega narodnega parka, ostali del zahtevka za 5000 hektarov pa je še v reševanju. Cerkvi je bilo tudi že vrnjenih 3410 hektarov znotraj Triglavskega narodnega parka, glede ostalega dela zahtevka za 12.590 hektarov zemljišč v zaščitenem območju pa so se denacionalizacijski upravičenec in Upravna enota Radovljica dogovorili, da se z reševanjem počaka do odločitve ustavnega sodišča glede Blejskega otoka.

Za ljubljansko nadškofijo Gozdno gospodarstvo Bled trenutno izvaja dela na tistem delu gozdov, ki so bili lani z delno denacionalizacijsko odločbo vrnjeni Cerkvi. To za podjetje pomeni približno slabih deset odstotkov vsega obsega dela. Ko bo Cerkev dobila vrnjeno vse premoženje v gozdovih na tem območju, za katere je vložen denacionalizacijski zahtevek, pa bo državnih gozdov ostalo le še približno 15 odstotkov.

Gozdno gospodarstvo Bled na področju gozdarstva sicer deluje že od leta 1948. Delnice družbe so uvrščene na prosti trg Ljubljanske borze, njen osnovni kapital pa znaša 612 milijonov tolarjev. 128 zaposlenih je lani ustvarilo 1,5 milijarde tolarjev čistih prihodkov od prodaje in skoraj 52 milijonov tolarjev čistega dobička.