Članstvo bodo povprašali o prihodnji ureditvi GZS

Na Gospodarski zbornici Slovenije so predstavili anketo, ki jo bodo prejeli vsi aktivni člani zbornice in z odzivom soodločali o prihodnosti GZS.

Objavljeno
06. september 2005 17.40
Predsednik Gospodarske zbornice Joško Čuk
Ljubljana - V prihodnjih dneh bo vseh 56.000 članov Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) prejelo anketo, s katero želi zbornica ugotoviti, kakšna so pričakovanja podjetij in kakšno zbornico si želijo v bodoče, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik GZS Jožko Čuk. Poudaril je, da ne gre za reakcijo zbornice na anketo ministrstva za gospodarstvo, ampak komplementarno raziskavo, ustrezne popravke zborničnega modela pa bodo v zbornici sprejeli na podlagi izsledkov obeh anket.

Kot je povedal Čuk, potekajo intenzivne razprave o zborničnem sistemu že več kot eno leto, pri iskanju rešitve pa je po njegovem mnenju bistveno vprašanje financiranja javnih nalog. Poudaril je, da so javne naloge potrebne in koristne za vsa podjetja, ne glede na dejavnost, lastništvo in velikost ter dodal, da te naloge strukturirajo poslovno okolje, podjetniško kulturo in okolje, ki je na razpolago vsem poslovnim subjektom. Čuk je poudaril, da morajo biti javne naloge financirane s stabilnim virom in če v Sloveniji ni več konsenza za financiranje teh javnih nalog z obvezno članarino, potem je treba ta izpad nadomestiti z drugimi viri.

Na zbornici sicer že uvajajo določene aktivnosti za spremembo sistema. Tako načrtujejo prehod iz funkcijskega na projektni način organiziranja zbornice, predvidevajo znižanje članarine, pri čemer naj bi upoštevali tudi dobiček članov, spremenil se bo volilni sistem, in sicer po načelu vsako podjetje en glas.

Čuk: Ministrstvo gledalo nazaj, mi gledamo naprej

Kot je povedal Čuk, je ministrstvo s svojo anketo ugotavljalo predvsem obstoječe stanje in ureditev za nazaj, medtem ko sami analizirajo pričakovanja podjetij za naprej. Čuk meni, da bi bilo smiselno, če bi zakonodajalec pred sprejemanjem zakona počakali na rezultate obeh analiz.

Anketo, ki bo potekala med 7. in 21. septembrom, bodo poslali vsem aktivnim članom, torej tistim, ki so oddali zaključno poročilo za leto 2004. Rezultati ankete bodo znani že konec septembra. "Vprašanja v anketi so vezana le na prihodnost zbornice in preverjajo strateški načrt prenove zbornice," je povedala generalna sekretarka zbornice Ariana Grobelnik.

V anketi sedem vprašanj

Anketa vsebuje samo sedem vprašanj. Manjše število vprašanj naj bi ugodno vplivalo na število sodelujočih, ki naj bi se tako pogosteje odločili za rešitev ankete, menijo na zbornici. Vprašanja so vezana predvsem na potrebnost enotne in vplivne zbornice, na spremembo strukture financiranja in znižanja članarine, na spremembo volilnega sistema ter na vprašanja, vezana na predloge o spremembi celotnega zborničnega sistema v Sloveniji.

Sicer pa je največja neznanka ravno število pričakovanih odgovorov. Kot je pojasnila vodja službe za konjunkturo in ekonomsko politiko Irena Roštan, je o konkretnih številkah izredno tvegano govoriti. V teoriji znaša pri taki anketi, ki zavzame celotno populacijo in ne le vzorec, odstotek odgovorov med 10 in 60 odstotki. Sicer pa je ravno popolno zajetje populacije bistveni element ankete, hkrati pa je zagotovljena tudi preglednost pri zajemanju in obravnavi podatkov.

Na vprašanja bodo lahko člani zbornice odgovarjali tudi prek internetne strani, pri čemer bo vsak uporabnik prejel svoje geslo. Sicer bo pri celotni anketi zagotovljena tajnost podatkov.

Analizo bo delal zunanji izvajalec

Tako bo prispele odgovore prevzel zunanji izvajalec, ki bo povzel odgovore in podatke posredoval na center za raziskovanje javnega mnenja. Zbornica bo dobila le že analitično obdelane podatke, je pojasnil vodja projekta Dušan Zupančič. Dosedanji stroški ankete so znašali 5,2 milijona tolarjev, največ pa so k temu prispevali stroški pošiljanja. Celotni stroški bodo po Zupančičevih besedah odvisni predvsem od odziva anketirancev.