Dam, ne dam ...

Odločitev, da pri dokapitalizaciji podjetja ne bo sodeloval, je kajpak legitimna pravica vsakega delničarja, tudi državnih skladov. A takšne odločitve se ne sprejema v zadnjem trenutku.

Objavljeno
01. december 2008 21.11
Maja Grgič
Maja Grgič
Skupščina Palome po pričakovanju ni potrdila dokapitalizacije družbe, saj sta 71-odstotni lastnici Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod) že v petek napovedali, da pri dokapitalizaciji sladkogorske družbe ne bosta sodelovali. Istega dne je Sod kot večinski lastnik Industrije usnja Vrhnika (IUV) sporočil, da vrhniškemu podjetju, ki se že nekaj mesecev bojuje za preživetje, ne bo zagotovil svežega denarja. Pojasnilo nenadne odločitve o nedokapitalizaciji je bilo v obeh primerih enako: »da ne bi bila ekonomsko upravičena«. Kad in Sod sta Palomi pripravljena pomagati z jamstvi za posojila, IUV pa lahko, kot kaže, upa le še na zunanjega odrešitelja na belem konju ali kvečjemu na ohranitev zdravih jeder.

Odločitev, da pri dokapitalizaciji podjetja ne bo sodeloval, je kajpak legitimna pravica vsakega delničarja, tudi državnih skladov. A takšne odločitve se ne sprejema v zadnjem trenutku, še zlasti če si kot večinski lastnik prej več mesecev javno podpiral dokapitalizacijo in v ta namen naročil pripravo dokapitalizacijskih in sanacijskih programov. Takšni »dam, ne dam ...« zasuki Kada in Soda so zato neodgovorni in neresni, saj v omenjeni družbi in med njune zaposlene vnašajo še večjo negotovost. Sod sicer v obeh družbah dopušča možnost vstopa zunanjih vlagateljev, toda teh v času finančne in gospodarske krize za zdaj ni nikjer.

 

Neuradno je že slišati, da sta si vodstvi Kada in Soda glede dokapitalizacije Palome in IUV premislili, ker se bojita očitkov nove vlade, da sta neracionalno porabljala državni denar. IUV po nekaterih navedbah ne bi pomagala niti dokapitalizacija, medtem ko dokapitalizacijska cena Palomine delnice menda precej presega realno. Nedvomno je tudi vodilnim v paradržavnih skladih prišla na uho napoved premiera Boruta Pahorja, da vlada podjetij brez prihodnosti ne bo podpirala.

 

Kot kaže, bosta upravi Kada in Soda tudi sami kmalu na preizkušnji. Upravnemu odboru Soda in skupščini Kada se mandat izteče že ta mesec, nadzornikom Kada pa prihodnji. Novopečeni Pahorjev namestnik Mitja Gaspari je zaradi slabega upravljanja že napovedal tudi možnost zamenjave vodstev obeh državnih skladov.