Predsednik nadzornega sveta Intereurope Bruno Korelič je potrdil, da bo skupščina septembra izglasovala, ali naj uprava družbe vloži tožbe zoper nekdanjo upravo, sestavljali so jo predsednik uprave Andrej Lovšin, namestnik Zvezdan Markežič in delavska direktorica Ondina Jonke, zoper nekdanji nadzorni svet ali zoper oba organa družbe.
Uprava in nadzorni svet ocenjujeta, da je v poročilu, ki ga je za obdobje preteklih petih let pripravil posebni revizor družba KPMG Slovenija, zaznati protipravno ravnanje ali opustitev dolžnega ravnanja tedanjih članov organov družbe pri vodenju posameznih poslov, kar je družbi povzročilo škodo, je zapisano v utemeljitvi predloga, ki sta ga podpisala predsednik uprave Ernest Gortan in predsednik nadzornega sveta Bruno Korelič.
Iz poročila posebnega revizorja izhaja, da vrsta odločitev organov vodenja ali nadzora ni bila sprejeta z dolžno skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika, v obrazložitvi predloga še navajata uprava in nadzorni svet.
Nekatere od omenjenih odločitev so po mnenju uprave in nadzornega sveta pomenile prekoračitev pooblastil tedanje uprave ali člana uprave, s škodnimi posledicami in velikim tveganjem za nemoteno poslovanje posameznih družb in celotnega koncerna Intereuropa.
"Dolžnost pristojnih organov družbe je, da zagotovijo vložitev tožbe za povrnitev škode družbi v skladu z veljavnimi zakonskimi predpisi," je še zapisano v utemeljitvi predloga za vložitev tožbe.
Če bo predlog, ki je edini na dnevnem redu septembrske skupščine, izglasovan, bo morala uprava vložiti tožbo v šestih mesecih od dneva zasedanja skupščine. Delničarjem uprava in nadzorni svet predlagata še, naj Intereuropo v postopku pred sodiščem zastopa odvetnik Miha Kozinc.
Intereuropo je v času od januarja 2006 do marca letos vodil Andrej Lovšin. Lovšina je nadzorni svet zaradi nedoseganja poslovnih ciljev, prekoračitve pooblastil in kršitve delovnih obveznosti odstavil marca letos, delavsko direktorico Ondino Jonke pa so zaradi hujših kršitev obveznosti in nesposobnosti vodenja poslov družbe nadzorniki odpoklicali 30. julija.
Kot je znano, je Lovšin proti Intereuropi že vložil tožbo, s katero izpodbija odločitev nadzornega sveta, da ga razreši iz krivdnih razlogov. Od Intereurope zahteva 300.000 evrov, kolikor bi znašali njegovi prejemki do konca mandata januarja 2011.
Posebna revizija poslovanja v Intereuropi je sicer pokazala na velike vrzeli v korporacijskem upravljanju koncerna. Posebni revizor je med drugim ugotovil, da predstavlja investicija v gradnjo logističnega terminala Čehov tveganje za nemoteno poslovanje koncerna.