Delničarji za odprto dokapitalizacijo Iskraemeca

Delničarji Iskraemeca so na skupščini podprli vloženi nasprotni predlog Kada in Soda o odprti dokapitalizaciji družbe v višini 2,75 milijarde tolarjev.

Objavljeno
01. avgust 2006 19.32
Kranj - Delničarji Iskraemeca so na današnji skupščini, na kateri je bilo navzočega 95,65 odstotka kapitala, podprli danes vloženi nasprotni predlog Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) o odprti dokapitalizaciji družbe v višini 2,75 milijarde tolarjev. Družba pooblaščenka Iskraemeco DUS pri dokapitalizaciji po zagotovilih njene direktorice Marije Šenk v skladu s sporazumom o dokapitalizaciji, ki so ga lastniki kranjske družbe podpisali v ponedeljek, ne bo sodelovala.

Sprva je bila predvidena zaprta dokapitalizacija, a so lastniki ugotovili, da je odprta dokapitalizacija najbolj ustrezna zakonska rešitev, je pojasnil predsednik uprave Kada Tomaž Toplak. Po skupščini pa je novinarjem dejal, da se je z nasprotnim predlogom omogočila izvedba vsebine, ki sta jo Kad in Sod z družbo pooblaščenko dorekla v sporazumu. "Tudi Iskraemeco DUS lahko vplača nove delnice, a je iz sporazuma stvar zelo jasna. Kad in Sod sta prevzela največjo odgovornost za usodo tega podjetja," je poudaril Toplak in izrazil upanje, da bo sanacija Iskraemeca uspešna.

Same vsebine v ponedeljek podpisanega sporazuma Toplak ni želel razkriti. Je pa povedal, da so podpisniki z njim ugotovili, kdo je pripravljen zagotoviti sredstva za dokapitalizacijo Iskraemeca. Sporazum sicer po njegovih besedah ureja elemente skupne prodaje delnic, ki jih bodo imeli Kad, Sod in Iskraemeco DUS skupaj po vpisani dokapitalizaciji.

Kad in Sod bosta po Toplakovih zagotovilih nove delnice vplačala čimprej; za čimprejšnje plačilo so se dogovorili tudi z družbo pooblaščenko. "Zakonski rok pa je 14 dni za prvi krog vplačila," je pojasnil. Toplak o poplačilu upnikov in o zagotovitvi šest milijard tolarjev sredstev do leta 2013, kolikor predvideva načrt finančne reorganizacije, ni želel govoriti. "Dogovarjali smo se z vsemi vpletenimi akterji, tudi upniki. Mislim, da se bodo pogajanja znova začela," je bil redkobeseden Toplak.

Direktor Soda Marko Pogačnik meni, da se lahko Iskraemeco z dokapitalizacijo vrne na stare poti in spet postane eden vodilnih igralcev na svetovnem trgu. "Naredili smo prvi korak k finančni sanaciji, zdaj pa potrebujemo še naslednji korak k poslovni sanaciji podjetja," je zatrdil.

Uprava ne razmišlja o odstopu

Po ocenah predsednika uprave Iskraemeca Karla Rozmana bo Iskraemeco po vplačilu sredstev iz naslova dokapitalizacije likvidnostno v boljšem položaju, kot je bil doslej. "To pomeni, da bi lahko normalno posloval ne samo letos, temveč tudi v prihodnjih letih," je zatrdil Rozman in dodal, da zdajšnja uprava o odstopu ne razmišlja. "Bomo pa verjetno zamenjani, ker prihaja nov lastnik, ki bo sam postavil upravo," je pojasnil prvi mož kranjske družbe.

Toplak meni, da je bil z izglasovano dokapitalizacijo Iskraemeca dosežen prvi korak k izboljšanju položaja podjetja. "Mislim, da je najhujša agonija v podjetju mimo. V naslednjih tednih bo treba ugotoviti, kakšno je dejansko stanje v podjetju in sprejeti določene ukrepe," je zatrdil Toplak.

V Kadu in Sodu ocenjujejo, da kratkoročno zdaj ni primeren čas za umik iz Iskraemeca. Ta bo, kot je pojasnil Toplak, odvisen od aktivnosti v naslednjih tednih in od postopka prisilne poravnave. Zagotovil pa je, da si bosta Kad in Sod prizadevala najprej izboljšati poslovanje podjetja in potem izpeljati postopek prodaje. Pogačnik je dodal, da bodo poskušali poiskati dobrega strateškega partnerja za kranjsko družbo.

Mencinger kritičen do Kada in Soda

Precej kritičen do Kada in Soda pa je bil nekdanji član nadzornega sveta Iskraemeca Jože Mencinger. "Vse se je sfižilo zaradi lastnikov, ki niso korektni. Dokapitalizacija ne pomeni umika države, temveč primik," je poudaril in kot pristaš notranjega lastništva izglasovano dokapitalizacijo ocenjuje kot katastrofo, "saj potem pride družba v roke nekoga, ki mu je edini cilj ta, da stvar proda".

Imenovali nove nadzornike

Skupščina Iskraemeca je z današnjim dnem odpoklicala tudi dosedanje člane nadzornega sveta Dragomirja Kolmana, Jožeta Mencingerja in Aleksandra Šimona. Za člane nadzornega sveta, ki zastopajo interese delničarjev, pa so lastniki podprli prav tako danes vloženi predlog Kada in Soda. V nadzorni svet je tako skupščina imenovala Sašo Homan, Marto Jarc, Janeza Kolarja, Marka Pogačnika, Ivana Rupnika in Marijo Šenk.

Kolarju, Pogačniku in Rupniki začne štiriletni mandat teči v sredo, Šenkovi naslednji dan po poteku sedanjega mandata, Homanovi in Jarčevi pa z dnem vpisa sprememb statuta v sodni register. Delničarji Iskraemeca so namreč potrdili tudi spremembe statuta, skladno s katerimi ima nadzorni svet devet članov - šest predstavnikov kapitala in tri predstavnike zaposlenih. Za uskladitev statuta je pooblaščen nadzorni svet družbe.