Delnice NKBM v prvo kotacijo Ljubljanske borze

Minister za finance Franc Križanič je izrazil pričakovanje, da bo izvajanje jamstvene sheme prineslo povečanje kreditne aktivnosti nebančnemu sektorju. Po ministrovih besedah naj bi bila prva avkcija izvedena prihodnji teden.

Objavljeno
10. junij 2009 16.09
Posodobljeno
10. junij 2009 16.31
Da. O./STA
Da. O./STA
Ljubljana - Minister za finance Franc Križanič je izrazil pričakovanje, da bo izvajanje jamstvene sheme prineslo povečanje kreditne aktivnosti nebančnemu sektorju. Prva avkcija naj bi bila po ministrovih besedah izvedena prihodnji teden, ponujeni znesek pa še medresorsko usklajujejo.

"Na prvi avkciji se pričakuje še kakšna otroška bolezen, zato so ideje, da bi šli najprej z manjšo vsoto. Morda pa že kar takoj z večjo," je dejal Križanič ob uvrstitvi delnic NKBM v prvo kotacijo Ljubljanske borze. Predsednik uprave mariborske banke Matjaž Kovačič je potrdil, da bodo sodelovali že na prvi avkciji. "Pričakujem, da se bo NKBM vključila v jamstveno shemo z velikimi sredstvi. S tem bo omogočila delu gospodarstva prehod krize z ustreznimi razvojnimi izdatki, ki bodo zagotovili njihovo večjo konkurenčnost po koncu krize," je dejal Križanič.


Na avkcijah bodo po Križaničevih besedah sodelovale vse tri bonitetne skupine, in sicer tretjinsko. Slovenija sicer še čaka na odobritev sheme s strani direktorata za konkurenčnost EU. V Bruslju so pojasnili, da so zahtevo za odobritev prejeli 27. maja, o njej pa bodo odločili v najkrajšem možnem času. Država bo v okviru jamstvene sheme bankam zagotovila 1,2 milijarde evrov poroštev za kredite podjetjem in zadrugam, ki bodo namenjeni financiranju investicij ter deloma tudi reprogramiranju obstoječih kratkoročnih obveznosti


Za tehnično izvajanje jamstvene sheme je pooblaščena SID banka. "Banke bodo licitirale višino tveganja, ki naj bi ga prevzele pri določeni kvoti sredstev, ki bodo na voljo," je pojasnil predsednik uprave Sibil Svilan. Zakon o jamstveni shemi določa, da lahko država prevzame največ 80 odstotkov tveganja za celotno jamstveno shemo. Sicer pa bodo banke kredite zagotovile iz lastnih sredstev.


Osnovni namen takšnega izvajanja sheme je po Svilanovih besedah poleg ustvarjanja konkurenčnosti med bankami predvsem multiplikacija teh sredstev. Hkrati pa odziv prinaša določene informacije v zvezi s tveganji, ki ga prevzemajo banke v teh kriznih časih, kar je pomembno za delovanje celotnega bančnega sistema kot tudi SID banke, je dodal.


Banke bodo za zagotovitev dolgoročnih virov kreditiranja v okviru jamstvene sheme lahko posegle tudi po novi kreditni liniji v višini 200 milijonov evrov, ki jo bo v drugi polovici junija ponudila SID banka.