Delodajalci pričakujejo pomoč države

Delodajalci zaradi učinkov globalne finančne in gospodarske krize pričakujejo, da bodo tesno sodelovali s sindikati in državo. V Kolektorju so zaradi krize že uvedli tritedenski kolektivni dopust.

Objavljeno
11. december 2008 17.47
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Ljubljana - Podjetja zaradi učinkov globalne finančne in gospodarske krize ne želijo izgubiti delavcev, vendar brez sodelovanja s sindikati, predvsem pa z državo ne bo šlo. Tako je sporočilo udeležencev okrogle mize na temo Možnosti delodajalcev v času gospodarske krize, ki jo je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS).

 

Predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Lidija Jerkič je dejala, da so v sindikatu proti znižanju delovnega časa in ob tem opozorila, da se ta ukrep ne da izvesti le z aneksom k pogodbi o zaposlitvi. Samo z znižanjem delovnega časa po njenem mnenju ne bomo rešili krize, zato je potrebno uvesti več ukrepov, ki pa se morajo dogovoriti na državni ravni. Ob tem je poudarila, da delavci niso tisti, ki morajo rezervirati svoje delovno mesto oz. da se jih s skrajševanjem delovnega časa in s tem tudi nižjo plačo zadržuje v podjetjih. Ob tem je ocenila, da vsak delavec, glede na višino plače, na ta način prispeva med 70 in 100 evrov za ohranitev delovnega mesta.


Direktorica direktorata za trg dela in zaposlovanje v okviru ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Damjana Košir je dejala, da direktorat pripravlja številne ukrepe za izboljšanje razmer na trgu dela. Med drugim namerava država zaradi predvidenega povečanja brezposelnih za 40 odstotkov povečati obseg sredstev za izplačila nadomestil brezposelnim, za spodbujanje zaposlovanja pa naj bi v prihodnjem letu zagotovili 83 milijonov evrov, letos 70 milijonov evrov.

 

V Kolektorju zaradi krize na tritedenski kolektivni dopust

 

Kolektor bo svoje zaposlene zaradi manjših naročil od ponedeljka do 7. januarja 2009 poslal na kolektivni dopust, kar je eden izmed ukrepov vodstva družbe za premagovanje finančno-gospodarske krize. V idrijski družbi so prve znake zmanjševanja povpraševanja opazili že konec junija, do septembra pa so se ta naročila zmanjšala za petino, do oktobra pa že za 40 odstotkov. Zato je uprava družbe sprejela vrsto ukrepov za premagovanje krize, vendar brez odpuščanj.

 

V družbi bodo prešli na 36-urni delovni čas, sprejeli pa so tudi nekatere druge varčevalne ukrepe, pomoč pa pričakujejo tudi od države. V Kolektorju tako med drugim predlagajo, da bi v primeru nadaljnjega znižanja delovnika na 32 ur, plačo za štiri ure razlike na dan pokrila
država, delodajalci pa socialne prispevke.

 

V MLM so skrajšali delovni teden

 

Uprava Mariborske livarne Maribor (MLM) je sklenila, da zaposleni od 1. decembra delajo po skrajšanem delovnem času. Ukrep naj bi bil začasne narave in naj bi trajal do konca marca 2009, kar pomeni, da bodo štiri mesece delali dva dni manj v mesecu. Prihranek zaradi tega ukrepa bo znašal 115.000 evrov mesečno.

 

"Vezani smo na dve najbolj občutljivi panogi - avtomobilsko in gradbeništvo. V poslovni enoti Alutec, v kateri smo skoraj v celoti vezani na avtomobilsko industrijo, smo prva zmanjšana naročila začutili že v septembru. Avtomobilska industrija je povsod po svetu najbolj na udaru in mnoga naša partnerska podjetja v Nemčiji so zares drastično zmanjšala proizvodnjo, zaposleni so že na čakanju, napovedana so velika odpuščanja," je odločitev pojasnil predsednik uprave MLM Branko Žerdoner.