Direktorji ostajajo, Telekom kupuje Maltakom

Nadzorni svet ni odločal o kadrovskih menjavah v Telekomu in hčerinskih podjetjih. Skupaj z Mobitelom pa se bo Telekom prijavil na razpis za nakup malteškega Maltacoma.

Objavljeno
25. avgust 2005 21.30
Miro Rozman
Ljubljana - Telekom Slovenije bo skupaj z Mobitelom, največjim slovenskim operaterjem mobilne telefonije, do konca meseca oddal nezavezujočo ponudbo na razpis malteške vlade za nakup 60-odstotnega deleža v Maltacomu, nacionalnem telekomunikacijskem operaterju Malte. Vrednost takšnega deleža malteškega telekoma je po podatkih Telekoma od 43 do 47 milijard tolarjev (od 180 do 195 milijonov evrov).

Mobitel s Telekomom vidi na malteškem trgu s 400.000 prebivalci predvsem rast mobilne telefonije, ki zdaj sestavlja devet milijard ali 30 odstotkov vseh prodajnih prihodkov Maltacoma. Donosnost poslovanja družbe po marži EBITDA je 43,7-odstotna, zadolženost zanemarljivo majhna, Mobitel pa pričakuje tudi ugodno dividendno politiko – lani je bilo za izplačilo dividend namenjenih skoraj 1,4 milijarde tolarjev (5,8 milijona evrov). Na malteškem trgu pa je tudi ostra konkurenca desetih alternativnih operaterjev za mednarodne telefonske klice (voip), britanski operater mobilne Telefonije Vodafone ima 52-odstotni tržni delež, podeljene so tudi tri licence za tretji rod mobilne telefonije UMTS.

Za primer, da se Telekom Slovenije in Mobitel ne bi prebila v drugi krog razpisa malteškega ministrstva za investicije, industrijo in informacijsko tehnologijo, se je vodstvo Mobitela že odzvalo na ponudbo mednarodnega telekomunikacijskega giganta Cable & Wireless (C & W), da v drugem krogu pogajanj nastopijo kot partnerji. C & W, ki je pionir telekomunikacij na tem sredozemskem otoku in ima izpostave v 80 državah po svetu, bo na razpisu sicer kandidiral tudi samostojno.

Brez menjav v Telekomu in Mobitelu

Nadzorni svet Telekoma Slovenije je v okviru današnje seje, ki sicer še poteka, že obravnaval glavne točke, med drugim tudi primopredajno revizijo poslovanja skupine Telekom. "Pri obravnavi primopredajne revizije smo od revizorja sprejeli poročilo in za ugotovljene pomanjkljivosti določili sanacijske ukrepe," je v kratki izjavi za javnost med sejo dejal predsednik Telekomovega nadzornega sveta Miro Rozman.

"Teh pomanjkljivosti ne bomo na široko razlagali," je še povedal Rozman, pri čemer pa je eno vendarle izpostavil. "Pomanjkljivost je bila, da so dobavitelji premalo izpostavljeni konkurenci, zato smo predlagali spremembo pravilnika o nabavi materiala in storitev, tako da se bo moral v bodoče praviloma uporabljati institut odprtega javnega razpisa. Če pa bodo izjeme, bo o teh moral biti obveščen nadzorni svet," je pojasnil Rozman.

Dobiček bi dvignili prek 20 milijard tolarjev

Člani nadzornega sveta so v okviru današnje seje obravnavali tudi poslovanje v prvem polletju in rebalans za leto 2005. "Pri rezultatih za prvo polovico 2005 smo ugotovili, da se poslovni rezultati skupine Telekom izboljšujejo, vendar smo kljub temu predlagali, da se do konca leta 2005 sprejme rebalans, ki temelji na napovedi rezultatov za leto 2005," je povedal prvi nadzornik Telekoma.

"Pri tem rebalansu je bistveno, da smo, izhajajoč iz primopredajne revizije, ugotovili, da je v sistemu zadosti rezerv, da izboljšamo poslovni rezultat v delu, ki se nanaša na dobiček, prek 20 milijard tolarjev," je dodal Rozman.

Na vprašanje, ali so nadzorniki obravnavali tudi primer afere Peklar, je odgovoril, da posameznih primerov niso mogli obravnavati, ker je tega preveč. "Vendar pa smo posamezne nadzorne svete znotraj družb skupine Telekom zadolžili, da zadeve, ki niso do konca pojasnjene, spremljajo do nekega končnega rezultata."

Brez kadrovskih zamenjav

O kadrovskih zadevah nadzorniki, tako Rozman, niso razpravljali, ker zaenkrat ne vidijo nobenih utemeljenih razlogov, kot bi na primer lahko bili kazenski razlogi ali pa slabi poslovni rezultati. "Ker pristojne institucije še niso prišle do nekih pravnomočnih dokazov, da je šlo za nezakonitosti, v to smer še nismo razpravljali," je povedal prvi mož nadzornega sveta Telekoma.

Nadzorniki bodo v nadaljevanju seje razpravljali še o individualnih pogodbah članov uprave in o rezultatih na področju mednarodnega prometa, nekaj tem pa je še pod točko razno. "Pristojnost nadzornega sveta je, da pripravi vzorce individualnih pogodb. Ker smo seveda zavezani s sklepom vlade, bomo te predloge pogodb uskladili z navodili vlade in vse pogodbe, ki se bodo od tega trenutka naprej sklepale, bodo usklajene s sklepi vlade," je še dejal Rozman.

Revizorji našli nepravilnosti, nezakonitosti pa ne

Kot je znano, so revizorji, v okoli 300 strani dolgem revizijskem poročilu skupine Telekom v delu, kjer obravnava Mobitel, ugotovili nekatere nepravilnosti, na primer pri notranjih pravilih o naročanju opreme, ne pa tudi nezakonitosti.

Kot je pisalo Delo v torkovi izdaji, so se revizorji družbe Deloitte v primeru poslovanja Mobitela z dobavitelji mobilnih telefonov (Svema, Teleray, Autophone) vprašali, "ali je mogoče z optimiranjem zalog vplivati na poslovne rezultate družbe".

Pri poslih z Bados Consultingom (afera Peklar) so ugotovili "nenavadno poslovno prakso", pri naložbi v Sečoveljske soline (na zemljiškem izpisku na parcelah je plomba) pa, da je "za mobilnega operaterja v evropskem prostoru nenavadno, da se ukvarja tudi s turizmom."

Za petek je sicer sklicana skupščina delničarjev Telekoma Slovenije, ki naj bi ji sledila tudi novinarska konferenca, na kateri bosta spregovorila predsednik nadzornega sveta Miro Rozman in predsednik uprave Telekoma Slovenije Libor Vončina.

Več preberite v petkovi tiskani izdaji Dela.