Do Lotričevega naslednika z razpisom

Čeprav je predsednik NS Petrola Zagožen trdil, da predsednika uprave ne bodo iskali z razpisom, so v četrtkovih časopisih objavili oglas za novega predsednika uprave.

Objavljeno
03. november 2005 08.36
Jože Zagožen
Ljubljana – Čeprav je predsednik nadzornega sveta Petrola Jože Zagožen minuli teden večkrat odločno zatrdil, da predsednika uprave največje slovenske naftne družbe ne bodo iskali z javnim razpisom, je v četrtkovem Delu objavljen prav kadrovski oglas za novega predsednika uprave Petrola. “Ocenili smo, da bo tak način izbora še boljši kot iskanje brez razpisa,” je spremembo taktike pojasnil Zagožen in odločno zanikal, da je pobuda za kadrovski oglas prišla iz kabineta predsednika vlade Janeza Janše.

“Ni res, da sem bil izpostavljen kakršnim koli političnim pritiskom,” je večkrat zatrdil Jože Zagožen, ki neuradna ugibanja o kritikah iz kabineta Janeza Janše ocenjuje za čiste medijske izmišljotine. Te so se razširile le dan po odstopu Janeza Lotriča z mesta predsednika Petrolove uprave, ko je Zagožen zelo jasno povedal, da novega predsednika uprave ne bodo iskali z javnim razpisom: “Petrol je preveč pomembna družba, da bi predsednika uprave iskali z javnim razpisom, to pa nam omogoča tudi Petrolov status.”

Zakaj so si zdaj premislili? Zagožen pravi, da so tudi pri tem imeli prste mediji, resda pa, je dodal, so si premislili tudi sami: “Vzeli smo si nekaj časa za premislek in ugotovili, da bo iskanje novega kandidata po razpisnih poteh še boljša rešitev. Tako bomo ne le povečali izbiro kandidatov, ampak tudi zagotovili boljšo preglednost,” je poudaril prvi nadzornik Petrola.

Tudi sicer Zagožen poudarja, da osebno že od samega začetka ni bil naklonjen kadrovanju brez javnega razpisa, čeprav je na zadnji seji nadzornega sveta Petrola podprl prav takšno rešitev: “To ni bila moja zamisel, vendar sem jo sprejel. Potem pa sem predlagal razpis.” Pa so se merila za novega predsednika Petrolove uprave medtem spremenila? Zagožen pravi, da ne. “Še vedno želimo, da bi vodenje družbe prevzela oseba, ki je visokoprofesionalna, ima ugled v poslovni javnosti in uspehe v poslovnem življenju, moralno integriteto in je politično nevtralna,” poudarja prvi nadzornik Petrola. Zagožen želi tudi, da bi se novi predsednik Petrolove uprave dobro ujel z drugimi člani Petrolove uprave: “Kaj pomagajo bleščeči posamezniki, če ne delujejo kot dobra ekipa,” pravi Jože Zagožen.

Na Petrolu ne iščejo le predsednika uprave, temveč tudi člana uprave za finance in energetiko – to mesto se je spraznilo, potem ko je letos poleti iz Petrolove uprave odstopil tudi Vladimir Jančič. Zagožen pravi, da kuvert s prijavami za to mesto še niso odprli, so pa imenovali posebno komisijo, ki bo pregledala vse kandidature. Poleg Jožeta Zagožna sta v njej od predstavnikov kapitala še Matjaž Gantar in Igor Irgolič.

Jože Zagožen ni želel komentirati, ali bo Janez Lotrič ob odhodu iz Petrola res prejel sto ali celo več milijonov tolarjev bruto odpravnine, dejal je le, da so “te številke močno prenapihnjene.” Potrdil pa je, da Lotriču odpravnina pripada in da je iztožljiva. Pa namerava prvi nadzornik Petrola predlagati nadzornemu svetu morebitne spremembe meril za dodeljevanje odpravnin? Jože Zagožen odgovarja, da je za tak predlog še prezgodaj, saj bi se moral najprej pozanimati o praksi v drugih slovenskih družbah. Kar zadeva merila, pa je po njegovem mnenju najprimernejša pogodba, ki jo je sam podpisal ob prevzemu vodenja Holdinga Slovenske elektrarne. “Njene vsebine vam ne bom razkril, lahko vam povem le, da sem privolil v nižjo plačo, močno pa smo omejili tudi številne druge ugodnosti,” je povedal Jože Zagožen.