Murska Sobota - Delničarji Mure, d. d., so na izredni skupščini potrdili predlog uprave in nadzornega sveta za dokapitalizacijo družbe v višini 8,5 milijona evrov in tako prižgali žarek realnega upanja za obstoj podjetja. Mura je danes, žal, brez kanca novinarskega pretiravanja, na robu prepada, iz katerega se ne bi več rešila.
Pomanjkanje dela je velikansko, letošnji mesečni prihodki skromni, v povprečju celo manjši od zneska, potrebnega za izplačilo 2,5 milijona evrov bruto plač 3250 zaposlenim. Zato je v veliki nevarnosti izplačilo aprilskih plač v ponedeljek.
Likvidnost družbe je porazna: Mura samo bankam dolguje 22 milijonov evrov, podatek o višini terjatev dobaviteljev uradno ni znan, je pa zelo velik. Mura, ki ima 17,9 milijona evrov osnovnega kapitala, je imela v dobrem tudi za 22 milijonov evrov terjatev, vendar jih je velik del izpuhtel zaradi dragega reševanja katastrofalnega likvidnostnega položaja. Mura je v prvem četrtletju kljub rebalansu letnega načrta ustvarila 10,2 milijona evrov prihodkov, kar je štiri milijone manj od načrtovanega, in 2,1 milijona evrov izgube. Lanska izguba je znašala 3,3 in predlanska 2,7 milijona evrov.
V trenutkih tik pred zlomom največje pomurske gospodarske družbe - in navsezadnje še vedno tudi največje tovarne oblačil v Evropi - so lastniki Mure končno dosegli veliko soglasje, da jo bodo poskušali rešiti z dokapitalizacijo. Na skupščini je bilo navzočega 46,53 odstotka kapitala z glasovalno pravico, kar 97,01 odstotka delnic z glasovalno pravico pa je potrdilo predlagano dokapitalizacijo. Toda s sprejetim sklepom za dokapitalizacijo družbe (v njej ne morejo sodelovati delničarji, ki so lastniki manj kot pol odstotka delnic), je narejen šele prvi korak - izražena je bila volja za reševanje Mure.
Ali bo dokapitalizacija v resnici uspela, bo znano po 31. maju. Do takrat bodo lahko upravičenci vpisali delnice za razpisanih 8,5 milijona evrov kapitala. Le v primeru, če bo vpisanih delnic za najmanj 5,95 milijona evrov (70 odstotkov), bo dokapitalizacija uspela. Njen uspeh je seveda odvisen od dejanske pripravljenosti institucionalnih lastnikov, ki imajo 70 odstotkov delnic družbe. S skoraj 40 odstotki delnic sta največja lastnika NFD in Sod. K sodelovanju pri dokapitalizaciji, so bili naknadno povabljeni tudi dobro poučeni vlagatelji, predvsem banke upnice - NLB, NKBM in Abanka.
V primeru uspešne dokapitalizacije se bo likvidnostni položaj Mure izboljšal vsaj toliko, da bo lahko tekoče poslovala in, sicer z veliko težavo, zbrala denar za odpravnine 900 delavcem (skoraj osem milijonov evrov), ki bodo po načrtu letos zagotovo ostali brez dela. Prokurist Zdenko Podlesnik, ki je pred tednom dni stopil na čelo Mure, in predsednik nadzornega sveta Henrik Peternelj verjameta v uspešno dokapitalizacijo. Če pa dokapitalizacija ne bo uspela, skoraj ne verjameta več v rešitev Mure, razen v primeru, da bi ji pomagala država.
Iz sredine tiskane izdaje Dela