Celje - Gradis, ki je v stečaju od konca marca letos, namreč nima sredstev niti za poplačilo zapadlih obveznosti niti za plačilo stroškov vodenja stečaja.
Golob tako tudi predlaga, da ga sodišče kot stečajnega upravitelja razreši, stečajni dolžnik se po uradni dolžnosti izbriše iz registra na podlagi pravnomočnega sklepa sodišča o končanju stečajnega postopka. Nastali stroški glede stečaja pa bi se poravnali iz prilivov sredstev na poslovni račun Gradisa in s prodajo premičnega premoženja stečajnega dolžnika, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve.
Likvidacijska vrednost Gradisovih premičnin je ocenjena na 294.455 evrov, zaloge materiala pa na 109.419 evrov ob upoštevanju 65-odstotnega popusta, ker je material zelo težko prodati. Terjatve upnikov, ki so zavarovane s terjatvami presegajo vrednost premoženja, ki je dano v zavarovanje. Terjatve ločitvenih upnikov naj bi tako znašale 21,7 milijona evrov, vrednost zastavljenih nepremičnin pa je ocenjena na dobrih devet milijonov evrov.
Golob je vrednost nedokončanih del Gradisa, ki ima na računu nekaj več kot 67.000 evrov, ocenil na 15,5 milijona evrov, likvidacijska vrednost naložbenih nepremičnin pa znaša dobre tri milijone evrov. Sicer so pa neporavnane obveznosti Gradisa že presegle dva milijona evrov.
Stečajni upravitelj je sodišče še opozoril, da se je večkrat pogovarjal z bankami upnicami o pokritju stroškov stečajnega postopka, vendar do dogovora ni prišlo, čeprav so nekatere banke izrazile veliko zanimanje. Prav tako upniki doslej niso predlagali oblikovanje upniškega odbora in kot navaja Golob je nerealno pričakovati, da bi navadni upniki pokrivali stroške stečajnega postopka, ki bi potekal zgolj za poplačilo ločitvenih upnikov.