Država dolguje sama sebi

Le malo je upanja, da bi še lahko rešili Steklarsko Novo, ki je v lasti države in se je letos znašla v stečaju. Ker stečajna masa zadošča le za tretjino obveznosti, bodo delavci prikrajšani pri pokojninskem zavarovanju.

Objavljeno
23. julij 2009 13.35
Primož Škerl
Primož Škerl
Celje, Rogaška Slatina - Sodeč po klavrnem razpoloženju delavcev in sindikata, je malo možnosti, da bi še lahko rešili vsaj del Steklarske Nove (SN), ki je v lasti države, a se je zaradi neporavnanih prispevkov za zaposlene letos znašla v stečaju. Tudi stečajna masa zadošča le za poplačilo tretjine obveznosti, pri pokojninskem zavarovanju bodo najbolj prikrajšani delavci, ki že tri leta opozarjajo na mačehovski odnos države.

Najbrž je zadnja možnost steklarjev peč, ki še gori, z njo pa upanje, da bi proizvodnjo v tem slatinskem podjetju sčasoma še lahko postavili na nekdanjo raven. Če odredijo ugasnitev, tovarna nikoli več ne bo izdelovala steklarskih izdelkov, saj bi bil ponovni zagon peči prevelik strošek. »Lastniki so nam obljubljali ohranitev zdravega jedra in delovnih mest, nad državo smo razočarani, saj krši lastne zakone. Zahtevamo, da nas obravnavajo kot druge v državnih službah,« je bil odločen Stjepan Miklaužić, predsednik tovarniškega sindikata.

 

»SN je bila in je še vedno obetavno podjetje, imeli so dobra naročila. Delo bi lahko obdržalo od 150 do 180 zaposlenih, tako smo se tudi pogovarjali na Kadu. Država je obljubila pomoč pri iskanju strateškega partnerja, toda ni bila sposobna poskrbeti niti za poplačilo neplačanih prispevkov zaposlenih, zato naj zdaj sama izpolni to obveznost do Dursa, da bi delavcem zagotovila ustavno zagotovljene pravice do socialne varnosti. SN še ima možnosti, ni pa politično aktualna, zato takšen pristop države,« dodaja Drago Lombar, predsednik sindikata KNSS. Za poplačilo terjatev zaposlenih in drugih poplačil prednostne narave bi podjetje potrebovalo skoraj 2,5 milijona evrov, stečajne mase pa bo le za približno 800.000 evrov.

 

Delavci in sindikat zahtevajo, naj lastniki takoj začnejo reševati probleme v SN. Predsedniku vlade ter ministroma za gospodarstvo ter delo, družino in socialne zadeve so včeraj poslali odprto pismo, v katerem med drugim opozarjajo, da Kad kljub sklepom vlade, ki mu je septembra lani naložila takojšnjo izvedbo kapitalskega prestrukturiranja in opredelitev dolgoročne strategije družbe, tega ni naredil. Delavcem tudi niso poplačali prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za povrhu se je Durs kar sam in v imenu delavcev odločil preložiti izterjavo zapadlih obveznosti, namesto da bi jih izterjal od svojega, torej državnega podjetja.

 

Lombar je prepričan, da je bilo priložnosti v dveh prisilnih poravnavah več kot dovolj, in če bi stečaj uvedli takrat, ko se družba še ni dodatno zadolžila, bi bilo stečajne mase dovolj za kritje neplačanih prispevkov. Steklarji zdaj čakajo na avgustovsko nakazilo iz jamstvenega sklada, medtem je sindikatov odvetnik Igor Inkret zbral 240 pooblastil za vložitev tožb, a so sklenili počakati še na zadnji krog pogajanj.


Iz četrtkove tiskane izdaje Dela