Države v razvoju zavrnile predlog EU

Države v razvoju so v pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije zavrnile ponudbo paketa Evropske unije za lažje trgovanje z Evropsko unijo.

Objavljeno
26. julij 2006 19.19
Delavec posspravlja banane namenjene britanski verigi veleblagovnic Tesco
Ženeva - Potem ko je evropski komisar za trgovino Peter Mandelson v torek po prekinitvi pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO) revnim državam v razvoju ponudil paket za lažje trgovanje z Evropsko unijo, so te danes ponudbo povezave zavrnile.

Lažje trgovanje med revnimi državami v razvoju in razvitimi državami je sicer bilo eno izmed redkih pogajalskih področjih, kjer so pogajalci v pogajanjih o liberalizaciji svetovne trgovine v okviru WTO naredili napredek.

Revne države "ne smejo postati žrtve nezmožnosti WTO, da doseže dogovor," je v torek dejal Mandelson. Da se to ne bi zgodilo, je komisar predlagal akcijski načrt v sedmih točkah, med katerimi je izpostavil olajšano izvajanje trgovine z državami v razvoju, nudenje tehnične pomoči in uveljavitev dogovora o posebni obravnavi najrevnejših držav, kamor med drugim sodi ukinitev kvot in carin za njihove ključne izdelke.

Za propad kar pet let trajajočih pogajanj - ta krog se je začel v katarski Dohi leta 2001 - je sicer Mandelson obtožil ZDA. "ZDA so zahtevale preveč od drugih v zameno za premalo lastnih koncesij, in to ni moja definicija vodenja. Na koncu pri ključnem vprašanju znižanja domačih kmetijskih subvencij niso pokazale nobene prožnosti ," je bil oster komisar.

Pogajalci ZDA, Evropske unije, Avstralije, Brazilije, Indije in Japonske so se sicer na neuspešnem srečanju konec tedna na sedežu WTO v Ženevi sešli zato, da bi našli pot iz slepe ulice, v kateri so se znašla pogajanja o liberalizaciji svetovne trgovine, ki so se sicer začela v katarski Dohi leta 2001, napredka pa pogajalci od fiaska v Cancunu leta 2003 niso naredili ne lani decembra v Hongkongu, ne konec aprila v Ženevi.