ECB: Letos 300.000 ponarejenih bankovcev

Evropska centralna banka ugotavlja, da je bilo v prvem polletju iz obtoka umaknjenih 44-odstotkov ponarejenih bankovcev za 20 in 36-odstotkov bankovcev za 50 evrov. Večina ponaredkov zasežena v EU.

Objavljeno
14. julij 2006 18.09
Skupni evropski denar Evro
Evropska centralna banka (ECB) v polletnem poročilu o ponarejanju bankovcev ugotavlja, da je bilo v prvem polletju 2006 iz obtoka umaknjenih 300.000 ponarejenih evrobankovcev, od tega 44 odstotkov bankovcev za 20 evrov in 36 odstotkov bankovcev za 50 evrov. Skoraj vse ponaredke so zasegli v evroobmočju, le dober odstotek v državah članicah EU zunaj evroobmočja, slab odstotek pa drugod.

Do konca lanskega leta je bil najpogosteje ponarejan bankovec za 50 evrov, v prvi polovici tega leta pa bankovec za 20 evrov. Med januarjem in junijem 2006 je na bankovce za 20 evrov in 50 evrov odpadlo 80 odstotkov vseh v obtoku odkritih ponaredkov. V primerjavi z drugo polovico leta 2005 se je na 12 odstotkov vseh ponaredkov dvignil delež ponarejenih bankovcev za 100 evrov.

Število ponaredkov se v zadnjih dveh letih ni bistveno spremenilo: v prvem polletju 2004 so jih zabeležili 307.000, v drugem polletju 2005 pa 286.000. Pri teh podatkih je treba upoštevati, da postopno narašča tudi število pristnih bankovcev v obtoku, pojasnjujejo v ECB.

Čeprav javnost po navedbah ECB lahko zaupa v kakovost evrobankovcev in njihovih zaščitnih elementov, uporabnike še naprej opozarja, naj bodo pozorni in preverjajo pristnost prejetih bankovcev. Vse vrste ponaredkov je mogoče zlahka ločiti od pristnih bankovcev s preprostim preiskusom otip - pogled - nagib, ki je opisan v publikacijah Eurosistema, na spletni strani ECB ter na spletnih straneh nacionalnih centralnih bank Eurosistema.

urosistem v boju proti ponarejanju tesno sodeluje z Europolom, ki objavlja informacije o zasegih ponarejenih evrobankovcev in kovancev, preden ti pridejo v obtok, in Evropsko komisijo, ki je odgovorna za objavljanje informacij o ponarejenih evrokovancih. Eurosistem na področju kazenskega pregona uspešno sodeluje tudi z Interpolom in nacionalnimi policijami, so še sporočili iz ECB.

Eurosistem v boju proti ponarejanju tesno sodeluje z Europolom, ki objavlja informacije o zasegih ponarejenih evrobankovcev in kovancev, preden ti pridejo v obtok, in Evropsko komisijo, ki je odgovorna za objavljanje informacij o ponarejenih evrokovancih. Eurosistem na področju kazenskega pregona uspešno sodeluje tudi z Interpolom in nacionalnimi policijami, so še sporočili iz ECB.