Elan bo še naprej vlagal v nepremičnine

Elan bo kljub stečajnem postopku in hipoteki na zemljišče, na katerem stojijo njegovi proizvodnji obrati v Begunjah, še naprej vlagal v nepremičnine.

Objavljeno
07. junij 2006 20.38
Dobro obveščeni trdijo, da naj bi Tevž Tavčar odstop z mesta predsednika uprave Skimarja ponudil v naslednjih dneh.
Begunje na Gorenjskem - Čeprav stečajni postopek nekdanjega Elana izpred 15 let še ni končan in je zemljišče, na katerem stojijo Elanovi proizvodnji obrati v Begunjah na Gorenjskem, še vedno pod hipoteko, bo družba kljub tveganju vseeno vlagala v nepremičnine. " Naložbe so namreč nujne, če želimo ostati konkurenčni tujim podjetjem," je takšno odločitev v današnjem pogovoru z mediji utemeljil predsednik uprave Skimarja, krovne družbe Skupine Elan, Igor Umek, ki je to funkcijo prevzel po odstopu Tevža Tavčarja.

V Elanu Marine, ki se znotraj Elanove skupine ukvarja s proizvodnjo plovil, bodo najverjetneje jeseni začeli z 2,6 milijona evrov vredno investicijo v izgradnjo nove proizvodnje hale v Begunjah. Projekta se bodo lotili kljub temu, da jih je stečajni upravitelj Andrej Marinc opozoril, da je to pravno tvegana investicija. Elan bi namreč ob zanj slabem razpletu postopkov, ki tečejo na sodiščih, celo utegnil izgubiti nepremičnine na ozemlju s hipotekami.

Kot je pojasnil predsednik uprave Elana, ki se pod okriljem Skimarja ukvarja s proizvodnjo smuči, Matjaž Šarabon, so za primer nekontroliranega unovčenja hipotek v družbi pripravili načrte za urgentno selitev na prostor v čim večji bližini obstoječega proizvodno upravnega kompleksa. Takšna selitev bi bila sicer iz ekonomskega vidika za Skimar zelo slaba, saj bi za dolga leta onemogočila nadaljnja vlaganja v razvoj.

Kljub temu pa je za upravo Skimarja selitev bolj sprejemljiva skrajna rešitev kot odplačilo terjatev upnicama bivšega Elana Komercialne in hipotekarne banke Ljubljana ter Gorenjske banke, ki so z vsemi obrestmi dosegle vrtoglavih 21,5 milijarde tolarjev, medtem ko je vrednost nepremičnin pod hipoteko štiri milijarde tolarjev. "Elan nima denarja, da bi terjatve poplačal in tudi zanje ne odgovarja," je poudaril Umek.

Uprava Skimarja je tudi v dogovarjanju z obema hipotekarnima upnicama, vendar dokončna rešitev vprašanja verjetno ne bo mogoča, dokler hipotekarna tožba med bivšim Elanom v stečaju ter s Komercialno in hipotekarno banko ne bo dokončno razrešena. Šele temu namreč lahko sledi zadnja delitev stečajne mase in zaključek stečajnega postopka, pojasnjuje Marinc.

V zemljišče, ki načeloma ni Skimarjevo, je vlagala tudi že bivša uprava pod vodstvom Uroša Koržeta, a ji je nova uprava, v kateri so bili pod vodstvom Tavčarja tudi Umek in Šarabon, takšno tvegano početje očitala. "Mi pa smo se zavarovali s soglasjem lastnikov in nadzornega sveta," je sedanji odločitev uprave pojasnil Umek in dodal, da so oblikovali tudi 100-odstotne rezervacije na objekte.

"Z investicijami ne moremo čakati"

Medtem ko je investicija v novo proizvodno halo Elana Marine potrebna za proizvodnjo večjih plovil, so nujna tudi vlaganja v Elanovo zimsko divizijo. "Z investicijami ne moremo čakati, četudi z njimi bogatimo tujo lastnino, saj moramo iti v korak z novimi tehnologijami, da ohranimo konkurenčno prednost," je povedal Šarabon, ki je pojasnil, da predvsem v prenovo proizvodnje letno investirajo okrog 2,5 milijona evrov.

Hipoteke nadaljnji razvoj celotne Elanove skupine s 1282 zaposlenimi omejujejo tudi na ravni morebitnih strateških povezav in dokapitalizacije. " Potencialni investitorji sploh ne morejo razumeti, da se stečajni postopek in vprašanje hipotek vlečeta že 15 let, zato bi bila v takih pogojih dokapitalizacija možna le s strani obstoječih lastnikov ali drugih družb, ki dobro poznajo situacijo v Elanovi skupini," je pojasnil Umek.

Celotna Skupina Elan, ki je v postopku reorganizacije in izenačitve Elana in Elana Marine kot hčerinskih družb neposredno pod Skimarjem, sicer v letošnjem letu posluje v skladu z visoko zastavljenimi načrti. "Skupina pa lahko ob podpori lastnikov in če nam težave iz preteklosti ne bodo škodile, uresničimo tudi zelo ambiciozne cilje za naslednjih pet let," je zaključil Šarabon.