Elektro Maribor bo elektriko podražil s 1. februarjem

Za gospodinjstva, ki jim elektriko dobavlja Elektro Maribor, se bo s 1. februarjem 2009 podražila električne energije. Račun za elektriko se bo v povprečju zvišal za 10,8 odstotka.

Objavljeno
29. december 2008 12.51
Janez Kopač
Nejc Gole/Kl.K./STA
Nejc Gole/Kl.K./STA

Ljubljana - Za gospodinjstva, ki jim elektriko dobavlja Elektro Maribor, se bo s 1. februarjem 2009 podražila električne energije. Račun za elektriko se bo v povprečju zvišal za 10,8 odstotka. Kot so danes sporočili iz mariborske družbe, bodo zvišali le ceno elektrike, nespremenjen pa ostaja obračun porabe električne energije.

 

Ceno elektrike za gospodinjstva so bili po navedbah predsednika uprave Elektra Maribor Stanislava Vojska "prisiljeni zvišati zaradi prevelikega razkoraka med nakupno in prodajno ceno". "Neugodne razmere na trgu in zaostajanje prodajne cene za nakupno so nas prisilili v povišanje cen električne energije za gospodinjstva," so navedli.

 

Končni račun za odjemalce paketa osnovna oskrba - tega ima največ odjemalcev - se bo ob nespremenjeni porabi v povprečju zvišal za 2,84 evra na mesec oziroma za 34,12 evra na leto. V Elektru Maribor so obdržali obstoječi način obračunavanja porabe električne energije glede na moč oziroma glede na porabo v času manjše dnevne tarife (MT), večje dnevne tarife (VT) in enotne dnevne tarife (ET).

 

V mariborskem elektrodistributerju zaradi dejstva, da ljudje jemljejo električno energijo kot samoumevno dobrino, pozornost posvečajo tudi osveščanju odjemalcev o učinkoviti rabi električne energije. K varčevanju z elektriko odjemalce spodbujajo tudi s paketoma oskrbe z električno energijo varčujem in varčujem modro.

 

Doslej so električno energijo podražili v Elektru Gorenjska, Elektru Ljubljana in Elektru Primorska.


Daljši roki za plačilo elektrike? (Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela)

 

Gospodarska kriza kaže zobe tudi pri porabi in plačevanju električne energije. Nekateri največji odjemalci slovenskih distributerjev električne energije so nanje že naslovili prošnjo za podaljšanje plačilnega roka. Toda po drugi strani elektrodistributerji, ki so v večinski državni lasti, opozarjajo, da lahko podaljšanje plačilnih rokov ogrozi njihovo likvidnost, če se ne podaljšajo tudi roki do proizvajalcev električne energije.


Velika podjetja porabijo približno tretjino vse električne energije, ki jo proda Elektro Ljubljana, in več kot polovico elektrike, ki jo dobavlja Elektro Celje. V slednjem ugotavljajo, da se je v zadnjem času zamujanje pri plačevanju v gospodarstvu povečalo; predvsem v steklarski, lesni in papirni panogi. Elektrodistributerji se zavedajo težavnih gospodarskih razmer, zato so zaostrili politiko kreditnih tveganj ter povečali pozornost pri izterjavi in sklepanju pogodb. Medtem ko si večji odjemalci zaradi likvidnostnih težav želijo, da bi jim elektrodistributerji podaljšali plačilne roke na 120 dni in več, pa v elektrodistribucijskih podjetjih poudarjajo, da bi se z zamiki strinjali le, če bi tudi na nakupni strani proizvajalci in trgovci na debelo enakovredno podaljšali plačilne roke. Elektrodistribucija kupuje elektriko od dveh proizvajalskih stebrov (Holding Slovenske elektrarne in GEN energija), v katerih je večinski lastnik država. Za mnenje o podaljšanju plačilnih rokov povprašani Janez Kopač, vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu, je povedal, da ni vedel za težave podjetij pri plačevanju elektrike. Zaradi našega vprašanja bo distributerjem poslal pismo, v katerem jim bo priporočil podaljšanje rokov, hkrati pa opozarja: »Država lahko to le predlaga, saj se lastnik v poslovno politiko podjetij ne sme vtikati