Eno vodstvo in en sedež

Pravni zastopnik vojvodinske družbe Rodić MB je zatrdil, da ne bo šlo za preprosto zamenjavo delnic ali deležev med srbsko in slovensko družbo Mercator.

Objavljeno
18. april 2006 16.55
Nova uprava Mercatorja. Zadaj stojita Žiga Debeljak in Peter Zavrl, spredaj pa članici uprave Mateja Jesenek in Vera Aljančič Falež.
Beograd - Predstavniki vojvodinske družbe TUP M&B Rodić so tudi za srbske medije povedali nekaj več podrobnosti o načrtovani strateški povezavi s slovenskim Mercatorjem in poudarili, da ne bo šlo za klasično izmenjavo delnic. Predstavniki novosadske družbe so za srbske medije komentirali tudi namigovanja o domnevni (pre)zadolženosti TUP Rodić M&B.

Kot so v ponedeljek na sedežu TUP Rodić M&B pojasnili tiskovni agenciji SČG Tanjug, je v pismu o namerah, podpisanim 14. aprila na Dunaju, predvideno, da bo celotna trgovska veriga partnerja iz Novega Sada oz. vseh njenih 49 prodajnih objektov, ponujena slovenski družbi, srbski partner pa naj bi v zameno postal pomembni solastnik Mercatorja. Nova skupna družba, naj bi imela eno vodstvo in en sedež. V SČG naj bi se imenovala Rodić MB - Mercator, v Sloveniji pa Mercator - Rodić MB.

Predstavniki novosadske trgovske verige so za torkove izdaje srbskih časnikov razgrnili nekaj več podrobnosti o načrtih druge najmočnejše trgovske verige v Srbiji. Posebej so poudarili, da so pogovori z Mercatorjem trajali več mesecev, ponovili pa tudi da načrtovani sporazum ni naperjen proti prvemu srbskemu trgovcu, Delti.

Vasiljević: Nismo proti Delti

Pravni zastopnik družbe Rodič MB Milan Vasiljević je v pogovoru za beograjski dnevnik Blic zatrdil, da "vzpostavitev strateškega partnerstva z Mercatorjem ne pomeni, da smo proti Delti ali da smo kakorkoli otežili oziroma upočasnili njen morebitni nakup delnic slovenske družbe. Nasprotno, Delti smo s svojo potezo poslali razločno sporočilo o tem, katera pot je najboljša za vzpostavitev regionalnega sodelovanja", je poudaril predstavnik družbe Rodić MB.

Vasiljević je še zatrdil, da na Dunaju podpisano pismo o namerah "ne predvideva nikakršno izmenjavo delnic, ampak njihov nakup na regularen način". Na vprašanje, kako bo družba Rodić MB prišla do Mercatorjevih delnic pa je pravni zastopnik vojvodinske družbe odgovoril, da je na Dunaju dogovorjeno, da bodo večinski lastniki slovenske družbe dali svoji ponudbo "po pošteni in resni presoji vrednosti trgovine Rodić MB".

“Ne bo šlo za klasično izmenjavo lastniških papirjev”

Tudi viri novosadskega Dnevnika,"ki so blizu družbi Rodić MB", so potrdili, da ne bo šlo za "klasično izmenjavo lastniških papirjev, ker srbska zakonodaja kaj takega sploh ne dopušča ". Gre za strateško povezavo dveh družb, s tem, da bodo njune strokovne službe v nekaj prihodnjih mesecih pretehtali in opredelili ekonomske in pravne podrobnosti pogodbe ter jih uskladili z zakonodajo Evropske unije ter veljavnimi predpisi Slovenije in Srbije, so pojasnili viri Dnevnika.

Vasiljević je tudi v pogovoru za Politiko zatrdil, da ne bo šlo za preprosto zamenjavo delnic ali deležev med srbsko in slovensko družbo. Celotna zadeva bo morala biti izpeljana pregledno in v skladu s predpisi obeh držav, je poudaril pravni zastopnik družbe iz Novega Sada.

Finance družbe Rodić MB precej obremenjene

Glede domnevne prezadolženosti vojvodinske družbe pa je novosadski Dnevnik v torkovi izdaji izpostavil, da je "ekspanzivni razvoj precej obremenil finance družbe Rodić MB, zato je razumljivo njeno pojasnilo, da ji bo povezava prinesla kakovostni oziroma ceneni razvojni kapital".

Tudi omenjeni pravni zastopnik je v pogovoru za Politiko komentiral namigovanja, da je domnevna prezadolženosti družbe Rodič MB razlog za njeno opredelitev za povezavo z Mercatorjem.

Pojasnil je, da je Rodić MB v fazi restruktuiranja oziroma oblikovanja holdinga, v okviru katerega bodo posamezne družbe postale samostojne. "Omenjajo posojila in prezadolženost. Nihče ne zanika, da je družba Rodić MB najela posojila, toda ta so v funkciji razvoja posla in kapitala", je poudaril Vasiljević.