Februarska inflacija v Sloveniji 0,5-odstotna

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja zvišale, saj so bile v primerjavi z januarjem višje za 0,5 odstotka. Na Umarju pravijo,  da je povišanje cen pretežno posledica višjih cen energentov. Videoprispevki.

Objavljeno
27. februar 2009 11.59
Inflacija na letni ravni znaša 6,9%
Ma.J./STA
Ma.J./STA
Ljubljana/Luxembourg - V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja zvišale. Kot je danes sporočil državni statistični urad, so bile v primerjavi z januarjem višje za 0,5 odstotka. Letna inflacija se je februarja zvišala na 2,1 odstotka, kar je več kot trikrat manj kot pred letom dni, ko je inflacija znašala 6,5 %. Povprečna 12-mesečna rast se je znižala in je zdaj 4,9-odstotna.

Kot so sporočili iz Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), je februarsko povišanje cen pretežno posledica višjih cen energentov. Vlada je namreč v letošnjem letu nadaljevala s politiko poviševanja trošarin na tekoča goriva za prevoz in ogrevanje, kar je k februarski inflaciji prispevalo približno 0,4 odstotne točke. Direktor urada Boštjan Vasle je ob tem dejal, da je »prekinitev padanja inflacije v februarju začasen pojav in da v naslednjih mesecih pričakujejo njeno nadaljnjo umirjanje«. Ključni dejavniki, ki so v lanskem letu vplivali na hitro povečevanje inflacije, v letošnjem letu namreč ostajajo umirjeni, kar še naprej zmanjšuje pritiske na rast cen.


Inflacija v EU januarja 1,7-odstotna

 

Letna stopnja inflacije v Evropski uniji je januarja znašala 1,7 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Inflacija se je tako v primerjavi z decembrom lani, ko je znašala 2,2 odstotka, še znižala. V Sloveniji je letna inflacija januarja znašala 1,4 odstotka.

 

Še lani poleti sta območje evra in EU beležila rekordno visoko letno stopnjo inflacije, jeseni pa se je inflacija zaradi finančne in gospodarske krize začela zniževati.

 

Letna stopnja inflacije v območju evra je bila januarja 1,1 odstotka, kar je bilo za 0,5 odstotne točke manj kot decembra lani. S tem je inflacija v evrskem območju dosegla najnižjo raven po juliju 1999. Na mesečni ravni so v območju evra januarja zabeležili 0,8-odstotno deflacijo, v sedemindvajseterici pa 0,6-odstotno znižanje cen. V Sloveniji so se cene januarja glede na december lani znižale za 0,3 odstotka.
Povprečna letna stopnja inflacije v obdobju med januarjem lani in letos je bila v območju evra 3,1 odstotka, v celotni uniji pa 3,5 odstotka.

 

V članicah območja evra so najvišjo stopnjo inflacije na letni ravni zabeležili na Malti, sledile so Slovaška, Finska, Belgija in Grčija. V celotni uniji pa so imeli najvišjo inflacijo v Latviji, sledita Litva, Romunija in Bolgarija.

 

Na letni ravni so se januarja najbolj povečale cene alkohola in tobačnih izdelkov, stanovanj ter storitev hotelov in restavracij. Najbolj pa so se znižale cene prevoza, komunikacij in oblačil. Največji inflacijski učinek so imele cene plina, cene storitev restavracij in hotelov ter elektrike, največji deflacijski učinek pa cene pogonskih goriv, kurilnega olja in oblačil.

 

Inflacija v območju evra se je po rekordnih vrednostih lansko poletje znižala na raven, ki je precej pod srednjeročnim ciljem Evropske centralne banke (ECB), to je stopnja inflacije pod, vendar blizu dvema odstotkoma. Finančni trgi tako za redno marčno zasedanje Sveta ECB, ki bo prihodnji četrtek, pričakujejo znižanje ključne obrestne mere za območje evra z dveh odstotkov na rekordno nizkih 1,5 odstotka.


Podražitve v februarju


Januarska Inflacija v evroobmočju po Eurostatu