BKS v prvem polletju ustvarila skoraj 32 milijonov dobička

To je približno 15 milijonov manj kot lani v celem letu, poslovalnice v Sloveniji so prispevale 670.000 evrov.

Objavljeno
21. avgust 2015 13.48
BKS Bank
M. B., gospodarstvo
M. B., gospodarstvo

Ljubljana - Avstrijska BKS Bank, za katero je poslovanje v petih poslovalnicah v Sloveniji naš trg tretji najpomembnejši, za avstrijsko Koroško in Štajersko, je prvo polovico letošnjega leta končala s skoraj polovico višjim čistim dobičkom kot lani. Ustvarili so 31,7 milijona evrov dobička, približno 15 milijonov manj kot lani v celem letu, ki so ga ob objavi poslovnih rezultatov za 2014 označili kot drugo najbolj uspešno v zgodovini.

Poslovalnice v Sloveniji so k rezultatu prispevale slabih 670.000 evrov.

Tako so v polletju s približno 1100 sodelavci v 59 poslovnih enotah doma (v Avstriji) in v tujini ustvarili 79,5 milijona evrov čistih obresti, kar je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem slabi milijon več, čiste provizije pa so zrasle za 3,9 milijona evrov, na 26,9 milijona. Ob tem so zmanjšali rezervacije za tveganja pri kreditnih poslih na 12,3 milijona evrov.

Bilančna vsota banke se je v primerjavi z lanskim prvim polletjem povečala za nekaj več kot odstotek in zdaj dosega 6,93 milijarde evrov. Po besedah predsednice uprave Herte Stockbauer rast pripisujejo povečanju kreditiranja (za dobra dva odstotka), pri čemer se povpraševanje po financiranju v Avstriji zaradi šibke gospodarske rasti že nekaj let zmanjšuje. Konec junija so terjatve do strank po rezervacijah in popravkih vrednosti za tveganja dosegale 4,9 milijarde evrov, večji del odpade na financiranje avstrijskih podjetij.

Povečujejo se tudi vloge strank, ki niso banke. Dosegle so mejo 5,1 milijarde evrov, to je 1,5-odstotna rast.

Banka raste tudi v Sloveniji. Zdaj skrbijo za približno 13.500 strank, v primerjavi s prvim četrtletjem letošnjega leta je to 500 več. Obseg kreditov je 621 milijonov evrov, kar je dobrih 12 odstotkov portfelja koncerna BKS. »V prvi polovici leta se je povečala vrednost vlog s 599,5 milijona evrov na 680,3 milijona,« dodaja podatek vodja banke v Sloveniji, Boštjan Dežman. Pojasnjuje še, da so na področju poslovanja z vrednostnimi papirji imeli koristi od prevzema strank Faktor banke, saj so s tem povečali tako obseg kot portfelja kot tudi izboljšati poslovni rezultat.