Bodo nesoglasja med Trumpom in republikanci pocenila delnice?

Svetovni trg: Prejšnji torek, prvi pomladni dan, ni bil najsrečnejši za delniške trge, saj Trumpove obljube ne delujejo.

Objavljeno
24. marec 2017 17.04
infografika
Slavko Rogan, Alta Skladi
Slavko Rogan, Alta Skladi

Po dolgem času, vse od novembrskih volitev v ZDA, ko se je začela močna rast, so trgi klonili pod pritiskom pomanjkanja podpore Trumpovim reformam. Zaupanje trgov v Trumpov načrt je bilo izjemno, ni pa prvič, ko so njegovi načrti naleteli na ovire.

Ali bodo trgi to razumeli kot normalen pojav ali kot opozorilni znak (povečano tveganje), da ni samoumevno slediti Trumpovim načrtom in obljubam, saj morajo te, kot v vseh demokratičnih državah, tudi v ZDA skozi sito politike in glasovanja?

Če je bil skoraj vsak dnevni upad delnic v obdobju od volitev zelo hitro izničen in so delnice nato podirale nove rekorde, je trgovanje prvega pomladnega dne pustilo drugačen pečat, saj se je pocenilo kar 87 odstotkov delnic iz osrednjega indeksa S & P 500. Živčnost trgovalnega dne se je izkazala tudi v indeksu volatilnosti VIX, ki se je dvignil za skoraj 15 odstotkov.

Strah, ki je zajel investitorje, je prišel iz Bele hiše, saj se je na preizkušnji znašla Trumpova obljubljena agenda sprememb, začenši z razveljavitvijo Obamacare, za katero je bilo v kongresu napovedano glasovanje za četrtek, napoved rezultata glasovanja pa je vzbujala veliko dvomov o potrditvi.

Negotovost je dodatno povečala Trumpovo vztrajanje pri prepričanju, da so mu prisluškovali v predvolilni kampanji, čeprav je direktor FBI to zanikal. Zavrnitev razveljavitve reforme Obamacare bi lahko bila prvi signal in tudi potrditev tega, kar se je ves čas pred in po volitvah namigovalo – da predsednik Trump in republikanska stranka nista v vseh njegovih pogledih na isti valovni dolžini.

Analitiki imajo enotno mnenje, če bi bile spremembe zdravstvene reforme sprejete z zakasnitvijo, da bo to vplivalo tudi na zamik davčne reforme, ta bi se nato lahko pomaknila v prihodnje leto. Po vsem političnem preračunavanju so v kongresu odločili, da bodo o razveljavitvi sedanje reforme glasovali v četrtek. Toda v četrtek spet ni šlo po načrtih, kljub določenim ublažitvam predloga v Trumpovi administraciji, so se kongresniki odločili in glasovanje preložili na petek.

Delniški trgi so v dveh dneh negotovosti in po močnejši pocenitvi delno »pozabili« prvi pomladni dan in očitno tudi tveganje, da predlagana reforma, tudi delno spremenjena, ne bo sprejeta. Rast v dveh dneh je začela nakazovati, da morda ena od reform vseeno ni tako ključna za delniške trge, saj so pričakovanja o rasti bruto domačega proizvoda in dobičkov na delnice v indeksu S & P 500 ostala povsem nespremenjena in zelo optimistična.

V četrtek objavljeni podatki s trga dela niso bili slabi, nekako skladno s pričakovanji, precej nad pričakovanji pa so bili podatki o prodaji novih nepremičnin, ki so kazali celo 6,1-odstotno mesečno rast. Torej tudi višina razpoložljivega dohodka v Združenih državah Amerike ne kaže slabitve, posledično je še naprej mogoče pričakovati tudi močno potrošnjo.

Obljubljene reforme so bile in so še nesporno močno gonilo rasti delniških trgov. Upravičeno dvomimo, da bo morebitni zamik njihovega sprejetja povzročil močnejšo pocenitev delniških trgov. Ne nazadnje ne gre za odmik od napovedi Trumpa, ampak zgolj za (ne)določen časovni zamik. In dokler bodo delniški trgi podprti z optimističnimi napovedmi o rasti in potrošnji ter dokler bodo realni podatki to tudi potrjevali, do takrat ni mogoče pričakovati, da bi delniški trgi povzročali skrbi vlagateljem. Temu pritrjujeta tudi pojav inflacije in začetek postopnega zviševanja obrestne mere, ki dodatno ustvarjata dobre razmere za naložbeni razred delnic.