Brez dohodnine le božičnice v denarni obliki

Nagrade iz uspešnosti so do 31. decembra obremenjene tudi z davkom, po novem letu bodo le s prispevki.

Objavljeno
29. november 2016 09.29
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Božičnice, 13. plače in druge primerljive nagrade bodo po 1. januarju 2017 obremenjene le še s prispevki za socialno varnost, z dohodnino pa ne več, a le ob predpisanih pogojih.

Približno tretjini zaposlenih v Sloveniji, natančneje 28,7 odstotka, so delodajalci lani izplačali tudi nagrade, ki temeljijo na uspešnosti poslovanja, znane recimo kot 13. plače ali božičnice. Delodajalci zaposlene nagradijo, ker so prispevali k dobremu poslovanju. To jim omogočajo kolektivne pogodbe dejavnosti, podjetniške kolektivne pogodbe, splošni akti delodajalca ali pogodbe o zaposlitvi. Izplačila nagrad brez dohodnine bodo po novem letu omogočile spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini.

Po 1. januarju 2017 delodajalcem ob izplačilu nagrad iz uspešnosti poslovanja ne bo več treba obračunati akontacije dohodnine, ampak le 22,10 odstotka prispevkov za socialno varnost. Pri tem pa spremembe in dopolnitve zakona podrobno določajo pogoje za davčno ugodno izplačilo: dovoljeno bo le za nagrade iz uspešnosti, ki bodo ob izplačilu znašale največ 70 odstotkov zadnje znane mesečne povprečne bruto plače zaposlenih v državi. Za primer: septembra je povprečna bruto plača v državi znašala 1558,29 evra, 70 odstotkov te plače torej 1090,803.

Doslej je bilo v navadi, da so delodajalci nagrade za uspešnost izplačali novembra in decembra, tako da so lahko delavci polepšali praznike svojim družinam, česar marsikdo samo s plačo ne bi zmogel. Letos pa so pogosta vprašanja, ali bodo delodajalci morda raje počakali na ugodnejšo obdavčitev, tako da jih bodo izplačali januarja ob plačah za december.

Vzemimo za primer 400 evrov božičnice: od 1. januarja bo moral delodajalec za dajatve odšteti le 88,4 evra prispevkov za socialno varnost, tako da bo delavec dobil 311,6 evra neto izplačila.

Pri izplačilih do konca tega leta pa bo dolžan od nagrade plačati tudi akontacijo dohodnine, ki jo bo obračunal po predpisanih tehnikah, pojasnjujejo v finančni upravi, odvisno od tega, ali bo nagrado izplačal kot del plače tekočega meseca ali kot poračun za več mesecev. Delavci se uvrščajo v različne dohodninske razrede, zato so neto izplačila nagrad različna.

Vsekakor je mogoče del plače za poslovno uspešnost za leto 2016 izplačati tudi po 1. januarju 2017, odgovarjajo v finančni upravi, to ne vpliva na ugodnejšo obdavčitev: »Pomembno je, da so izpolnjeni pogoji, določeni z zakonom, ne glede na to, na katero leto se nanaša izplačilo dela plače za poslovno uspešnost. Davčno bolj ugodne obravnave bo deležno samo eno izplačilo dela plače za poslovno uspešnost v posameznem koledarskem letu.«

Brez dohodnine le pri enem izplačilu

Tudi če bo delodajalec del plače za poslovno uspešnost izplačal v več delih, bo izplačilo brez dohodnine torej možno le pri enem. V povezavi z ugodnejšo obdavčitvijo nagrad po 1. januarju 2017 se pojavlja tudi vprašanje, ali je delodajalec del plače iz poslovne uspešnosti dolžan plačati le v denarju in ne v drugi obliki.

Po delovnopravni zakonodaji je del plače za poslovno uspešnost del plače, poudarjajo v finančni upravi: »Torej gre za plačilo za delo, ki mora biti izplačano v denarni obliki. Davčno ugodnejše obravnave bo tako lahko deležen le tisti dohodek, ki bo, poleg ostalih zakonskih pogojev, izpolnjeval tudi pogoj, da gre za izplačilo v denarni obliki.«