Ljubljana – Zadnji dan marca se izteče rok za davčne obračune tako za pravne osebe kot za podjetnike. Zavezanci, ki so lani uporabljali pavšalno obdavčitev, se prek obračunov lahko vrnejo k dejanskim prihodkom in odhodkom – drugi se bodo zanjo morda odločili na novo.
Letos je 31. marec na petek. Samostojni podjetniki do tega roka oddajo obračune akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti, pravne osebe obračune davka od dohodkov pravnih oseb. O svojem delu v preteklem letu so davčni upravi dolžni poročati tudi samostojni podjetniki posamezniki s pavšalno obdavčitvijo. Finančna uprava od podjetij sprejema le še elektronske podatke.
Tudi za podjetja, ki imajo za sabo že več let poslovanja, so davčni obračuni opravilo, na katero se vedno temeljito pripravijo. Vse več zavezancev to delo prepusti računovodskim servisom in davčnim svetovalcem. Najbolj »krhka« skupina zavezancev, ki je do konca meseca dolžna poročati o preteklem davčnem letu, so podjetniki, ki so za obdavčitev izbrali načelo dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov – tako imenovano pavšalno obdavčitev.
Tudi davčna in podjetniška svetovalka Božena Macarol ugotavlja, da pavšalno obdavčitev, ki se je z izboljšavami uveljavila pri večjem številu zavezancev, najpogosteje izberejo podjetniški začetniki, ki varčujejo pri izdatkih za računovodske storitve in prav zato jim ustreza preprostejša oblika obdavčitve. Zanimanje zanje se je po statistiki finančne uprave opazno povečalo, odkar je za normirane stroške mogoče uveljaviti 80 odstotkov letnih prihodkov, od preostalega dela pa plačajo 20 odstotkov dohodnine. »Ne gre pa pozabiti, da tudi pri tej obdavčitvi nastane davčna obveznost že ob izdaji računa, ne glede na to, kdaj in če bo kupec račun sploh plačal. Četudi tega ne naredi nikoli, to ne bo vplivalo na nižjo obdavčitev, saj izdajatelj računa nima pravice zmanjšati svoje davčne osnove za znesek »slabih« terjatev,« pove sogovornica in tako izpostavlja okoliščine, na katere podjetnik brez izkušenj najbrž niti ne pomisli, dokler se ne opeče.
Zdaj, ko se bliža skrajni rok za davčni obračun, je za zavezance s pavšalno obdavčitvijo pomembno opozorilo, da se prav s tem dokumentom lahko izrečejo bodisi, da bodo pavšalno obdavčitev opustili, bodisi, da jo bodo v tem davčnem letu začeli uporabljati. Na finančni upravi obema skupinama pojasnjujejo: »Zavezanec z dejavnostjo opravi priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov v okviru davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Gospodarske družbe opravijo priglasitev pavšalne obdavčitve v davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb.« Spet si bodo lahko premislili ob letu.
Pogoji za pavšalno obdavčitev se niso spremenili. Najbolj je primerna za dejavnosti, ki imajo le majhne stroške z materialom, drugače 80 odstotkov normiranih stroškov ne pokrije še socialne varnosti in vseh drugih nujnih izdatkov.