Dohodnina: majski sveženj na pošti

Davčna uprava je izdala še 455.282 informativnih izračunov dohodnine za leto 2013, rok za ugovor se izteče 30. junija.

Objavljeno
30. maj 2014 13.20
Posodobljeno
30. maj 2014 13.52
šipič MNENJA SOBOTNA
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčna uprava je danes izdala še drugi in hkrati zadnji sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2013. Na vseh ovojnicah je kot datum odpreme označen 30. maj. »Pismonoše jih bodo začeli raznašati v ponedeljek,« pravi Stojan Glavač iz generalnega davčnega urada. Pismonoše bodo izračune raznosili kot običajne poštne pošiljke in jih odložili v hišne predalčnike za pošto.

Rok za ugovor se izteče 30. junija

V drugem svežnju informativnih izračunov je 455.282 ovojnic z oznako davčne tajnosti. Tako je davčna uprava z marčnim svežnjem, v katerem je bilo 496.641 informativnih izračunov, skupaj sestavila 951.923 izračunov. Rok za ugovor se pri majskem svežnju izračunov izteče 30. junija, predvideni datum za vračilo dohodnine je 25. julij 2014 in doplačilo dohodnine 30. julij. 2014. Predvidena datuma za vračilo in doplačilo veljata za zavezance, ki izračunom ne bodo ugovarjali.

»Zavezanci, ki bodo v prihodnjih dneh na dom dobili informativne izračune dohodnine, naj te natančno pregledajo in preverijo, ali so vključeni podatki o vseh prejetih dohodkih, ki so obdavčeni z dohodnino. Nato naj navedene podatke primerjajo s svojimi podatki oziroma podatki o dohodkih, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca. Če zavezanec ugotovi, da podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi ali pa je njihova davčna obveznost prenizko ali previsoko ugotovljena, morajo najpozneje do 30. junija 2014 oddati ugovor,« prejemnikom pojasnjujejo v generalnem davčnem uradu.

Dodajajo še opozorila o kazni za zavezance, ki zaradi napačnih podatkov v izračunu ne bodo ugovarjali: za prekršek jim grozi globa od 250 evrov do 400 evrov. Obrazec za ugovora je mogoče dobiti na davčnih uradih ali natisniti s spletne strani davčne uprave. »Na podlagi ugovora bo davčna uprava zavezancu izdala dohodninsko odločbo,« še dodajajo.

Povprečno vračilo 531 evrov, doplačilo 359

V drugem svežnju je  455.282 informativnih izračunov: 115.164 ali 25,3 odstotka za doplačili dohodnine, 303.167 ali 66,6  za vračilo, 36.951 ali 8,1 odstotka brez vračila ali doplačila dohodnine. »V tem svežnju bo skupaj 41.373.989 evrov ali okroglo 41,374 milijona evrov doplačil in skupaj 160.916.664 evrov ali okroglo 160,92 milijona evrov vračil, ki jih bo davčna uprava na račune zavezancev nakazala 25. julija, če izračunom ne bodo ugovarjali. »Povprečni znesek doplačila znaša 359 evrov, povprečni znesek vračila pa 531 evrov,« dodajajo v generalnem davčnem uradu.

Informativni izračuni dohodnine bodo zavezancem od 30. maja dostopni tudi v elektronski obliki prek sistema eDavki za zavezance, ki imajo digitalno potrdilo in so v omenjeni sistem registrirani. »To pomeni, da ima v tem primeru zavezanec možnost vpogleda v svoj informativni izračun dohodnine prek svojega računalnika,« poudarjajo v davčni upravi.

Za majhne razlike do enega evra brez ugovora

Za zelo majhne zneske razlike med podatki iz njihovih obvestil in izračuni davčnim zavezancem ni treba oddati ugovora, tudi letos sporočajo iz davčne uprave: »V nekaterih primerih nastajajo manjše razlike – nekaj centov – med zneski dohodkov, ki so navedeni v izračunu, in zneski, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca dohodkov. Omenjene razlike nastajajo zaradi različnega zaokroževanja zneskov. Izplačevalci dohodkov so namreč davčni upravi poročali na mesečnem nivoju, zavezancem pa so poročali na letnem nivoju. Tako zavezancem ni treba vlagati ugovorov proti informativnemu izračunu dohodnine, če razlika med zneski dohodkov iz izračuna in zneski dohodkov iz obvestil, ki so jih dobili od izplačevalcev, v skupnem znesku ne preseže enega evra. Pri veliki večini zavezancev, kjer bodo zaradi zaokroževanja zneskov nastajale razlike, bodo te znašale nekaj centov. Večja razlika, do enega evra, pa je mogoča pri zavezancih, ki so imeli v lanskem letu večje število različnih izplačevalcev.«