Državni proračun avgusta s 73,4 milijona evrov presežka

Še julija je proračun pridelal 215,4 milijona evrov primanjkljaja.

Objavljeno
16. september 2016 14.57
reut*evri
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Ljubljana − Državni proračun je avgusta ustvaril 73,4 milijona evrov presežka, potem ko je julija pridelal 215,4 milijona evrov primanjkljaja. Zaradi avgustovskega presežka se je tako skupni primanjkljaj po osmih mesecih znižal na 530,1 milijona evrov.

V skladu s proračunom, ki ga je DZ sprejel novembra lani, je proračunski primanjkljaj za leto 2016 določen v višini 839,3 milijona evrov oziroma 2,1 odstotka bruto domačega proizvoda. To je najnižji predvideni primanjkljaj po začetku krize. Julija je sicer ministrstvo sporočilo, da bi lahko bil primanjkljaj ob koncu leta še nižji.

Državni proračun je avgusta imel 751,7 milijona evrov prihodkov, kar je 21,4 milijona evrov več kot v istem lanskem obdobju. Odhodkov je bilo za 678,2 milijona evrov oziroma 10,3 odstotka manj kot v mesecu prej in 2,4 odstotka manj kot v istem obdobju lani, je razvidno iz najnovejših podatkov o realizaciji državnega proračuna, ki ga je objavilo ministrstvo za finance.

Davčnih prihodkov je bilo avgusta skupaj za 627,2 milijona evrov, kar je 33,3 milijona evrov več kot v istem lanskem mesecu. Realizacija prihodkov od DDV je bila 228,1 milijona evrov, v istem obdobju lani pa 253 milijonov evrov.

Kot pojasnjujejo na ministrstvu za finance, so letošnji likvidnostni izpad povzročili nižji prihodki od DDV od uvoženega blaga. Razlog za to je novela zakona o davku na dodano vrednost, ki poenostavlja obračunavanje in plačevanje DDV pri uvozu.

V osmih mesecih skupaj so proračunski prihodki po navedbah finančnega ministrstva dosegli 5,47 milijarde evrov in so za 107,2 milijona evrov oziroma 1,9 odstotka nižji kot v istem obdobju lani. Razliko na ministrstvu pripisujejo predvsem nižji realizaciji prejetih sredstev iz proračuna EU. V osemmesečju so bili davčni prihodki glede na isto obdobje lani za 2,1 odstotka oziroma 95,3 milijona evrov višji, dosegli pa so 4,73 milijarde evrov.

Odhodkov je bilo v osmih mesecih skupaj za 5,99 milijarde evrov, kar predstavlja 62,8-odstotno realizacijo glede na sprejeti proračun. Razkorak je po pojasnilih ministrstva pripisati predvsem pričakovano manjšim odhodkom za investicijske izdatke, ki jih je bilo v dosedanjem obdobju skupaj za 236,1 milijona evrov. To predstavlja 29,3 odstotka predvidenih izdatkov glede na sprejeti proračun.