Ljubljana – Tretjina malih dolžnikov je poplačala svoj davčni dolg, potem ko jih je davčna uprava junija prek javnega poziva opozorila, da je izvršba dražja od prostovoljnega plačila, ugotavljajo v generalnem davčnem uradu.
Zdaj je na vrsti izvršba
Davčna uprava je 5. junija okoli 50 tisoč zavezancev, pri katerih katerih dolg je dolg za obvezne dajatve znašal od 10 do 100 evrov, pozvala, »naj da čim hitreje poravnajo svoje obveznosti, sicer bo njihov dolg prisilno izterjan«. S poplačilom dolga se je izvršbi izognilo 16.837 ali 35 odstotkov malih dolžnikov iz te skupine. Skupaj so plačali 644.808,28 evra dolga. »Pri ostalih nadaljujemo postopek davčne izvršbe,« sporočajo iz generalnega davčnega urada.
V davčni upravi zagotavljajo, da jim novi informacijski sistem omogoča, da sproti opominjajo zavezance na neplačane dajatve in dolžnikom tudi v zelo kratkem času izdajo sklepe o davčni izvršbi.
Iskanje po več bančnih računih je drago
K prostovoljnemu plačilu jih poskušajo prepričati tudi z opozorili o visoki ceni davčne izvršbe: »Stroški mnogokrat presegajo davčni dolg. Za primer: zavezanec z dolgom 20 evrov plača tudi stroške izvršbe, ki lahko znašajo 50 evrov ali več, odvisno od števila števila transakcijskih računov, ki jih ima v bankah.«
Davčna uprava namreč denar za poplačilo dolga išče v vseh bankah, v katerih ima dolžnik račun, in vsaki banki mora za to storitev plačati nadomestilo po njenem ceniku – običajno vsaj 25 evrov.
Zamudne obresti pa si lahko davčni zavezanec izračuna sam s pripomočkom, ki je na voljo na spletni strani davčne uprave. Ta dodatek k dolgu bo za malega dolžnika precej nižji od nadomestila, ki ga bo plačal banki, da bo preverila, ali je na njegovem računu denar za poplačilo dolga.